Multiculturalism in contemporary American Fiction: Race and social class as determinants of personal identity
Çağdaş Amerikan romanında çok kültürlülük: Irk ve toplumsal sınıf faktörlerin kişisel kimlik oluşturma üzerindeki belirleyiciliği
  1. Tez No: 51067
  2. Yazar: NURSEL ÖZEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMİRAMİS YAĞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Çok kültürlü Amerikan toplumsal yapısının anlaşılmasında bu toplumu oluşturan etnik grupların ve azınlıkların deneyimleri önemli bir yer tutar. Etnik ve azınlık yazınının Amerikan yazınına katkıları göz ardı edilemez. Etnik grup ve azınlıkların üyeleri ethnosentrik ve ırkçı yaklaşımlarla“öteki”olarak tanımlanmış ve ayrımcılığa maruz kalmışlardır. Egemen ideolojinin azınlık ve etnik gruplara uygulamalarının etkileri ve bunlara tepkiler benzerdir. Bu çalışma zenci ırkı model azınlık grubu alarak, egemen ideoloji tarafından kontrol edilen sosyal ve ekonomik faktörlerin kimlik oluşturma sürecindeki etkilerini yapısalcılık sonrası (post-structuralist) bakış açısından incelemektedir. Irk ve sosyal sınıf farklılıklarının egemen ideoloji tarafından siyahlara uygulanması ve kişisel kimliğin inşaasındaki etkileri üç zenci yazarın eserinde incelenmektedir (bir otobiyografi, iki roman). Egemen ideoloji tarafından marjinalleştirilen ve“öteki”olarak tanımlanan Afrika kökenli Amerikalı kendisini“güçsüz”ve“değersiz”hisseder. Güçsüzlüğünün nedeninin ait olduğu grup olduğuna inanır. Böylece hem kendisinden hem de grubundan nefret eder. Nefretini ya egemen kültür ile bütünleşerek ve onun içinde yok olarak ya da kendisini dışlayan, geçmişini ve etnik kökenini inkar eden bu kültüre karşı çıkmak için şiddet ve sivil itaatsizliğe başvurarak ifade eder. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The experiences of ethnic groups and minorities that compose American society have a major function in understanding the multicultural structure of American society. The contributions of ethnic and minority literature to modem American literature can not be ignored. Members of ethnic groups and minorities have been subjected to discrimination by the notions of ethnocentrism and racism, and they have been defined as“the other”. The effects of and reactions to the implementations of hegemonic ideology on minority and ethnic groups are similar. Taking the Negro race as its model minority group, this study examines the social and economic factors that are controlled by the hegemonic culture and their effects on identity construction from the post-structuralist point öf view. The racial and social class differences exercised by the hegemonic ideology toward blacks and their effects on individual identity have been examined through works of three black writers (one autobiography and two novels). The Afro-American who is marginalized and defined as“the other”by the hegemonic ideology feels“powerless”and“worthless”. The individual believes that the group he belongs to is the reason of his powerlessness. Thus, he hates both himself and his- group. He expresses his hatred either by integrating to the hegemonic culture and getting diminished within it, or by resorting to violence and civil disobedience to negate hegemony that discriminates him and denies his past and ethnic roots.