The tale of industrialization in a small town in Tturkey: Hacılar-Kayseri
Küçük bir Türk kasabasının sanayileşme hikâyesi: Hacılar- Kayseri
  1. Tez No: 321288
  2. Yazar: KURTULUŞ CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu tez son 40 yılda olağanüstü bir sanayileşme ve ekonomik gelişme performansı gösteren Kayseri'nin Hacılar kasabasındaki endüstriyel dönüşümü, Türkiye'nin sanayileşme süreci bağlamında analiz etmektedir. Çalışma, genel bir sanayileşme tarihinden ziyade Hacılar'ın endüstri öncesi küçük bir köy cemaatinden başlayıp bir sanayi odağı olmaya uzanan hikâyesini; yerel, ulusal ve uluslar arası dinamikler çerçevesinde açıklamaya çalışan bir yerel kalkınma incelemesidir. ?İslami Kalvinizm? türü teolojik argümanlara karşı Hacılar'daki endüstriyel gelişmeyi; Türkiye'nin sanayileşme süreci bağlamında tarihsel, bölgesel, coğrafi, ekonomik, toplumsal ve kültürel nedenler ve faktörler çerçevesinde ve tarihsel materyalist bir kuramsal yaklaşım içinde açıklamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyses the industrial transformation of Turkey by focusing on the history of Kayseri?s small town Hacılar which has been showed an extraordinary performance in industry and economic development in the last 40 years. However, it is not a general history of industrialization; but a local development story from a traditional rural/ village community to an industrial production zone in relation with the local, national and universal dynamics. In line with the historical materialist conceptual and epistemological frame and against the ?Calvinist Islam? kind theological arguments, this study explains the historical, regional, geographical, economic, social, and cultural reasons and factors of the industrial development of Hacılar in the context of the general industrial history of Turkey.