Theatre and struggle: A sociological analysis of the political theatre in Turkey between 1960-1971
Tiyatro ve mücadele: 1960-1971 arasında Türkiye'deki politik tiyatronun sosyolojik analizi
  1. Tez No: 321297
  2. Yazar: EREN BUĞLALILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ERGUN ÖZBOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Performing and Visual Arts, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez Türkiye'de 1960 ve 1971 yılları arasında sol hareket ve tiyatro arasındaki ilişkiyi çözümlemekte, dışa bağımlı kapitalizmin gelişiminin sınıfların ve politik tiyatronun gelişimini nasıl etkilediğini incelemektedir. Araştırma Türkiye'deki toplumsal sınıfların ve sınıf örgütlerinin siyasal ideolojisi ile kültürel üretim alanının estetik ideolojisi arasındaki yakınlaşmaları ortaya koymaya çalışmakta ve bunu yaparken sınıf mücadelesinin ideolojik ve pratik yönleriyle sanatçıların estetik görüşleri ve üretim biçimleri arasındaki bağları incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relationship between the social movement and theatre art in Turkey between 1960 and 1971 and investigates how the development of a dependent capitalism influenced the development of the classes and the political theatre. It tries to reveal the convergences between the political ideology of the classes, their organizations and the aesthetic ideology of the field of cultural production. While doing so it investigates the ties between the ideological and practical aspects of the class struggle, the artists' aesthetic views and their relations of production.