A comparison of middle and lower middle class housewives
Orta sınıf ve alt orta sınıf ev kadınlarının karşılaştırması
- Tez No: 321298
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, ev kadınlarının günlük deneyimleri hakkındadır. Çalışma, orta sınıf ve alt orta sınıf ev kadınlarının ne derece birbirlerinden farklı, aynı zamanda ne derece benzer olduklarını tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu sınıfa dayalı karşılaştırma, onların ev kadınlığı, ücretli çalışma, ev işleri, çocuk bakımı, günlük rutin, temizlik ve ev içi iş bölümüyle ilgili tutum ve duygularını temel almaktadır. Çalışmada ayrıca, kadınların ev işleriyle ilgili tutumlarını etkileyen teknoloji ve ücretli ev işi hizmeti gibi faktörler de ele alınmaktadır. Ev kadınlarının deneyimlerine ışık tutmak amacıyla Ankara'da yaşayan 14 orta sınıf, 14 alt orta sınıf ev kadınının değerlendirilmesinde niteliksel metot uygulanarak, derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bu çalışmada sınıf belirlenirken oturulan yer, aylık gelir ve eşin mesleği dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about daily experiences of housewives. It aims to reveal to what extend middle and lower middle class women are different as well as similar to each other. This class comparative analysis is based on their attitudes and feelings about being a housewife, employment, housework, child care, daily routine, housekeeping, and division of labour at home. The study also discusses the factors affecting women?s attitudes towards housework such as technology and use of paid domestic service. In order to shed light upon the experiences of housewives, qualitative method is used by in-depth interviews with 14 middle class and 14 lower middle class housewives living in Ankara. In this study class is determined by taking into consideration the place of residence, monthly income and occupation of the husband.