Nation-building in Belarus
Belarus?ta ulus inşası
  1. Tez No: 321296
  2. Yazar: MAİYA FAMİCH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezin amacı Belarus Cumhuriyeti'nde 1991'den günümüze süregelen ulus inşası sürecini incelemektir. Hükümet ve siyasi muhalefet tarafından ortaya konan iki farklı ulus inşa projesine odaklanılmıştır. Bu tezde söz konusu iki ulusal kimlik inşa projesini karşılaştırılmalı olarak incelenmektedir. Ayrıca tezde, hükümet ve siyasi muhalefet tarafından ulus inşa projelerinin temel bir unsuru olarak kullanılan Belarus tarihi yazımı üzerinde yoğunlaşılmıştır. Etnik ve sivik milliyetcilik kavramları Belarus milliyetciliğinin niteliğini anlamak amacıyla tartışılmış, etnisiteye farklı kuramsal yaklaşımlar da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the process of nation-building in the Republic of Belarus from 1991 till the present time. The focus is made on two main projects of nation-building presented by the official authorities and the political opposition. The main concern of this thesis is to make a comparative analysis of these two projects of Belarussian national identity. Also, the thesis examines the views of the official authorities and the political opposition on the history of Belarus, which is used as a tool of national identity construction in their projects of nation-building. Concepts of ethnic and civic nationalisms are discussed aiming at understanding the nature of nationalism in Belarus together with different theoretical approaches to ethnicity.