Urban middle class, lifestyle and tastes in Keçiören and Çankaya, Ankara:Distinction through home furniture, furnishing and decoration
Ankara Keçiören ve Çankaya'da kent orta sınıfı, yaşam tarzı ve beğeni: Mobilya, ev döşemesi ve dekorasyon aracılığıyla ayrım
  1. Tez No: 321299
  2. Yazar: ZERRİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENCER AYATA, DOÇ. DR. HELGA RİTTERSBERGER TILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu doktora tezi, çalışmada tanımlanan ve çalışmaya entegre edilen Bourdieu'nun sosyal, kültürel, ekonomik sermaye ve habitus kuramına dayanarak orta sınıf(lar)ın tabakalaşmasını araştırmaktadır. Orta sınıf tabakaları arasındaki ayrım, ev döşemesi ve dekorasyonu aracılığıyla yaşam tarzları ve beğeniler dolayımıyla tanımlanmıştır.Detaylı bir anketin uygulandığı niceliksel bir alan araştırmasıyla, Türkiye'nin başkenti Ankara'nın Keçiören ve Çankaya ilçelerinde temsili olmayan bir örneklemden toplanan veri, SPSS kullanarak analiz edildi. Analiz sonuçlarına göre Türkiye'ye özgü dört orta sınıf tabakası oluşturuldu: Dar gelirli/Buruk, Orta/Tamahkar, Üst/Kibirli ve Müreffeh/Mutlu tabakalar. Oluşturulan tabakalar, görüşmecilerin yapısal ve maddi koşulları, analiz sonuçları, hem onların hem de görüşülen/konuşulan diğer kişilerin sosyo-psikolojik ifadeleri, ve taranan ev/dekorasyon dergilerinde satır aralarına nüfuz etmiş yaklaşımlar dikkate alınarak adlandırılmıştır. Bu kategorileştirme daha sonraki orta sınıf tabakalarının yaşam tarzları ve beğenilerini anlamak için yapılan analizlerin sonuçlarını yorumlamak için bir aşamadır. Yaşam tarzları, günlük yaşam alışkanlıkları, rutinleri ve eylemleri; beğeniler ise evdeki mobilya ve süs eşyalarının seçimi ve düzenlenmesi olarak belirlenmiştir. Bu tezde, örneklemiyle sınırlı kalarak, Ankara'da orta sınıf(lar)ın kendi içinde tabakalaştığı ve her tabakanın farklı yaşam tarzı ve beğeniye sahip olduğu bulgulanmıştır: Dar gelirli/buruk orta sınıf, `ev, aile ve komşu arasında sıkışmış' yaşam tazı ve `ihtiyaçlarına bağlı' beğeni ile; Orta/tamahkar orta sınıf, `imrenme-merkezli' yaşam tarzı ve `popüler' beğeni ile; Üst/kibirli orta sınıf, `alışveriş merkezi odaklı' yaşam tarzı ve `ortalama fakat itirazcı' beğeni ile; ve Müreffeh/mutlu orta sınıf ise, `dışa açık' yaşam tarzı ve `münhasır/seçkin'beğeni ile diğer tabakalardan ayrılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to scrutinize the fractions of the Turkish middle class, based on Bourdieu?s theory of social, cultural, economic capitals and habitus. Distinction among the fractions was identified through lifestyles and tastes via home furnishing and decoration.A quantitative field research was conducted in two towns of Ankara, the capital city of Turkey, namely Keçiören and Çankaya, and the data was collected by applying a detailed questionnaire on a sample that is not representative. The data was analysed with SPSS. The outcomes of factor and multiple correspondence analyses were formulated as four fractions of the Turkish middle class: Lower/bitter, Middle/resentful, Upper/contemptuous, and Well-off/happy middle class. The structural and material conditions, social-psychological utterances of the respondents and interviewees, survey results, field notes and observations as well as insights collected from furniture/decoration magazines provided the basis for defining and naming these subcategories. This categorization is an important step for further studies of lifestyles and tastes of the fractions. Lifestyles were defined as everyday habits/routines/activities, and tastes as selections/arrangements of furniture/accessories of everyday life objects. The finding of the dissertation is that the middle class(es) in Ankara is stratified within itself and these fractions have different lifestyles and tastes of their own: The well-off/happy fraction has an `outgoing? lifestyle, and `legitimate/highbrow taste?; the upper/contemptuous fraction has a `shopping mall-centred? lifestyle, and `middlebrow taste?; the middle/resentful fraction has an `emulation-centred? lifestyle and `popular taste?; finally, the lower/bitter fraction has a ``stuck to home, family and neighbors? lifestyle and `taste of necessity?.