The constitution of the female subject in Emma and The Proud Woman
Emma ve Mağrur Kadın'da kadın öznesinin kuruluşu
- Tez No: 321301
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÇİLELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Sosyoloji, Western Linguistics and Literature, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezin temel amacı, Jane Austen'in Emma ve Muazzez Tahsin Berkand'ın Mağrur Kadın romanlarını romans söylemi açısından incelemek ve kendi zamanlarını ve kültürlerini yansıtan bu anlatıların söylemsel özellikleri içinde kadın öznesinin kurluşunu analiz etmektir. Her iki metinde de, modernitenin kadın ve erkek kimlikleri ve hayat tarzlarının temsiline ilşkin yansımaları üzerinde durulmaktadır. Bu tez, metinlerin okurlarına sunduğu zevk aracılığıyla ataerkil düzen içinde kadının romans deneyimini inceleyerek, bu romanlardaki romans ve romantik aşk konusunu ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to analyze the constitution of the female subjectivity in the novels, Emma by Jane Austen and The Proud Woman (Mağrur Kadın) by Muazzez Tahsin Berkan, through the discourse of romance and within the discursive features of the narratives reflecting their time and cultures. The reflections of modernity are also analyzed in both texts in relation to the life styles and the representations of the male and female characters. This thesis deals with the issue of romance and romantic love in these novels in terms of examining the women?s experience of romance within the patriarchal order through the pleasure of the texts offering to its readers.