Subculture formation of working class youth in turkey: A field research on the case of 'apaches' in Turkey
Türkiye'deki güvencesiz işçi sınıfı gençliğinin alt kültürel oluşumu: Ankara'daki 'apaçiler' örneği üzerine alan araştırması
  1. Tez No: 321302
  2. Yazar: ÖZGE TIĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Son yıllarda, işçi sınıfına mensup, gecekonduda yaşayan gençleri tanımlamak için kullanılan `Apaçi' kelimesi pejoratif bir kelime olarak Türkiye popüler kültüründe yerini almıştır. Apaçi olarak adlandırılan gençler, bir alt kültürün öğelerini oluşturan, dış görünüşleri, müzik zevkleri ve mekansal kullanımlarıyla toplumda ayrışmaktadırlar. Bu tez, ilk olarak bu alt kültürün içinde oluştuğu maddi, sosyal ve kültürel koşulları, ikinci olarak da bu koşulların oluşmakta olan bu alt kültüre yansımalarını anlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
During the recent years in Turkey, the word ?apache? had taken its place in Turkish popular culture as a pejorative word that is used to label a group of slum-dweller, working class youth. Those young people are distinguished through their visual styles, music consumption, and everyday activities that form a subculture. This thesis, firstly, is an attempt to understand the material, social and cultural circumstances which produce this subculture. Secondly, the thesis seeks to analyze the cultural reflections of these circumstances into the subculture that is emerging.