Production and labor process of the contemporary Turkish private television series
Türkiye özel televizyon dizilerinin üretim ve emek süreci
  1. Tez No: 321303
  2. Yazar: FIRAT KONUŞLU
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. BARIŞ ÇAKMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez Türkiye özel televizyonlarının en ilgi gören ürünlerinden olan televizyon dizilerinin üretim ve emek sürecine odaklanmaktadır. Oldukça dikkat çeken bu medya ürünün üretiminin çok fazla akademik ilgi görmemiş olması noktasından hareketle, bu sektörün çalışanları analiz edilerek bu nokta aydınlatılmaya çalışılmıştır. Dizilerdeki çalışma koşullarını güvencesiz çalışma perspektifinden analiz eden bu tez bu temel çerçeveden hareketle dizi üretiminde çalışan ücretli emekçilerin ?yaratıcı? ve ?teknik? işçi olmak üzere iki farklı teknik gruba bölündüğünü ileri sürmektedir. Bu bağlamda, yaratıcı işçilerin güvencesiz çalışma şartlarından pek etkilenmemenin ötesinde teknik işçilerin deneyimliyor olduğu güvencesizliğin üretim noktasındaki yürütücüsü olduğunu öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on one of the most appreciated products of the Turkish Television, the TV Series' production and labor process. Starting from the fact that the production side of this highly attention gathering media product hasn't received too much academic concern, by analyzing the workers of the sector, this point is tried to be illuminated. This thesis that analyzes TV series' working conditions in the perspective of ?precarious employment? departing from this framework, argues the workers of the industry are fragmented into two groups, ?creative? and ?technical? workers. In this context it indicates the creative workers not only as not being affected from the precarious employment conditions too much but also as the executor of the technical workers' experience of precariousness in the production level.