Yeni tip esnek silecek mekanizması tasarımı ve üretimi
Design and production of a new type compliant wiper mechanism
- Tez No: 321370
- Danışmanlar: DR. ENGİN TANIK, DR. VOLKAN PARLAKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Uzuvlarının kısmen ya da tamamen esnemesi ile hareketi, enerjiyi ya da kuvveti ileten veya dönüştüren mekanizmalara esnek mekanizmalar adı verilir. Bu tez çalışmasında esnek bir mekanizma, araç sileceklerine ilk defa olarak uygulanmıştır. Literatürde bulanan silecek mekanizmalarında, silecek lastiğinin iskeleti esnek olarak ele alınmıştır ancak tahrik mekanizması sadece rijit uzuvlardan oluşmaktadır. Önce patent konusu olabilecek bir kısmi esnek silecek mekanizması önerilmiştir. Sonra bu mekanizma için bir sentez yöntemi bulunmuştur. Daha sonra yapılan analizlerle mekanizmadaki, maksimum sehim miktarı, maksimum gerilim (stres) değeri ve giriş motor torku eğrisi bulunmuştur. Ayrıca mekanizmanın esnek kısmının, teorik olarak yorulma hesabı yapılmıştır. Bu silecek mekanizması tamamen yeni ve özgün bir kavram olmasından ötürü, tasarımın güvenirliğinin ispatı için bir deney düzeneği kurulmuştur. Çalışma sonucunda teorik olarak yapılan hesaplarla, deney düzeneğinden alınan sonuçların birbirine çok yakın olduğu görülmüştür. Bu da bu tip bir sileceğin ilerde pratik olarak kullanılabileceğinin bir kanıtı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
A compliant mechanism is a mechanical device used to transfer or transform motion, force or energy by partially or fully deflection of flexural members. In this thesis, a compliant mechanism is adapted to vehicle wipers first time. The wipers which are called ?compliant? in literateur, are only flexible at wiper rubber frame, but those are still have conventional rigid drive mechanisms.At the begining of the thesis, a compliant wiper mechanism is proposed which would be a patent application. Then, a mechanism synthesis method is choosen.Afterwards, mechanism is analysed, maximum deflection, maximum stress are determined and input torque graphs are drawn. Furthermore, theorical fatigue life of compliant member is calculated. Because of this wiper mechanism has a new and unique concept, in order to prove the reliability of the mechanism, a test set up is built. After the test it, has been observed that, the mechanism is robust and test results are very close to the results obtained from theoritical calculation. The results indicate that, in the future, this mechanism can be used practically.