Grupla psikolojik danışmanın sosyal psikolojik bir kavram olan özgecilik üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 32138
  2. Yazar: SIRRI AKBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN AŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Bu araştırma grupla psikolojik danışmanın sınıf düzeyleri ve cinsiyetleri farklı olan üniversite öğrencilerinin Özgecilik düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 1992-1993 öğretim yılında Atatürk üniversitesi. Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü'nün 1., 2., ve 3. sınıflarında okuyan ve özgecilik düzeyi düşük ve normal 48 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tesadüfi örnekleme yöntemi ile bu öğrencilerin 24 'ü deney, 24 "ü de kontrol grubuna seçilmişlerdir seçilen bu öğrenciler sınıf düzeylerine göre 3 'er gruba ayrılmıştır. Deney ve kontrol gruplarına ön test olarak özgecilik ölçeği uygulanmıştır, ön test sonrasında üç ayrı deney grubuna haftada iki saatlik oturumlar şeklinde on hafta süreyle grupla psikolojik danışma yapılmıştır. Bu süre içinde kontrol grubundaki deneklere hiçbir işlem yapılmamıştır. Grupla psikolojik danışmanın bitiminde deney ve kontrol gruplarına tekrar Özgecilik ölçeği uygulanmıştır, gruplar arası ortalama puan farklarının karşılaştırılmasında 0.05 hata payı esas alınarak t testi uygulanmıştır. Sonuçlar grupla psikolojik danışmanın deney gruplarındaki öğrencilerin özgecilik düzeylerini, kontrol gruplarındaki öğrencilere göre önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. özgecilik ölçeği alt boyutlarından; aile, sosyal ve sorumluluk boyutlarının puanlarında grupla psikolojik119 danışmanın etkisiyle önemli düzeyde artışlar olurken, aynı ölçeğin yardımseverlik boyutunda anlamlı bir artış olmamıştır. Grupla psikolojik danışmanın erkek ve kız öğrencilerin özgecilik düzeyleri üzerinde önemli derecede farklı etkileri olmamıştır. Grupla psikolojik danışmanın etkisiyle 1., ve 2. sınıf öğrencilerinin özgecilik düzeyleri anlamlı ölçüde yükselmiş 3. sınıftaki bireylerin özgecilik düzeylerinde ise önemli bir fark meydana gelmemiştir. Bu araştırma bulgularına dayalı olarak hem araştırıcılara hem de psikolojik danışma uygulayıcılarına yararlı olacağı düşüncesiyle bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been done with the intention of observing the effects of group counseling on the students' level of altruism, who are from different classes and different sexes. The research has been performed on 48 students, who has low and normal levels of altruism, and attended 1st, 2nd and 3rd year classes at Atatürk University, Kâzım Karabekir College of Teacher Training, Department of Educational Sciences in 1992-1993 academic year. 24 of these students have been selected for experiment group and remaining 24 students have been selected for control group at random. Students of each group have been divided into three different categories in itself according to their being first, second or third year students at the college. For experiment and control groups, the inventory of altruism has been performed as a pretest". Following the pretest group counseling which consisted of two-hours-per- week-sessions has been practised on three separate experiment groups during ten weeks. During this time, nothing has been performed on control groups. At the end of group counseling sessions, the inventory of altruism has been performed again on both groups. While comparing average point differences between groups, the level of significance has been considered to be 0,05 and t test has been used. Results have shown that group counseling has increased the level of altruism of students at experiment121 group considerably by comparison to the ones at control group. While points of sub-dimensions of the inventory of altruism, family, social, and responsibility have increased considerably by the influence of group counseling, no increase has been observed for sub- dimension of helpfulness. Group Counseling has not been effective considerably on the level of altruism of students of different sexes. With the influence of group counseling, level of altruism of first and second year students increased meaningfully, but no important increase has been observed among third year students. On the basis of findings of this research, we have tried to attract the attention of both researchers and group counseling psychologists with some suggestions, regarding that it would be useful.