Türk eğitim sisteminde öğretmenlik eğitimi veren yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı yetiştirme modeli
  1. Tez No: 32141
  2. Yazar: FETHİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET Bu araştırma, Yükseköğretim Kurumları ' nın 1981 yılında yeniden yapılanmasına paralel olarak,“Türk Eğitim Sisteminde öğretmenlik Eğitimi Veren Yüksek öğretim Kurumarına öğretim Elemanı Yetiştirme Modeli”adı altında sür dürülen bir çalışmadır. Araştırma modelinde, lisans üstü öğretim esasına dayalı bu yetiştirmenin amacı, öğrenci seçim ilkeleri ve öğretim programı boyutları inceleme konusu yapılmıştır. Araştırmanın evreni, yüksek öğretim düzeyinde lisans üstü öğretim yapan toplam altı öğretim alanını kapsamak tadır. Anket soruları yolu ile görüşlerine başvurulan denekler, lisans üstü öğretim programlarında ders veren öğretim üyeleri ile bu programların yüksek lisans ve doktora öğrencileridir. Verilerin anlamlılık düzeyleri Chi Kare Yöntemi ile bulunmuştur. Bulunan değerlerin frekans ve yüzde dağılımları çizelgeler haline dönüştürülmüştür. Bu araştırmada ulaşılan sonuçlar şunlardır: 1. lisans üstü öğretimin amaçları, Türk milli eğitiminin amaçları ile uyumlu olmalıdır. Amaçlar, aynı zamanda, bilimsel çalışmalara yönlendirici, özendirici ve destekleyici olmalıdır. 2. Lisans üstü öğretim programlarına öğrenci seci-157. minde, bugünkü uygulanan şekliyle,“yabancı dil sınavında başarılı olanların bilim sınavına alınması”anlayışı de- değiştirilmelidir. Bunun yerine, öğrencilerin yabancı dil yeterliklerinin program bütünlüğü içinde ve program sonra sı geliştirme çabalarına destek sağlanması esası benimsenmelidir. 3, Enstitülerin örgüt ve yönetim yapıları, eğitimde lisans üstü öğretime uygun düşmelidir. 4. Lisans üstü öğretim programları sosyal çevreye dönük, bilim ve teknolojideki yenilikleri izleyen; madde ve insan kaynağı ile güçlendirilmesi ve desteklenmesinin“gerekli”olduğu etkinlik alanlarıdır. Ancak, anılan programların uygulanmasında, bu özelliklerden bir çoğu“yeterli”olmaktan uzaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is named as“In Turkish Education Sys tem Teaching Meaber Training Model For The Higer Edu cation Which Gives Teacher Training Education”which is paralel with reconstruction of Higher Education System in 1981. In research model, training that is based on post-graduate education is studied in three dimensions. These are purpose, selection of the students and tea ching program. The population of the study, contains a different sub-catagories of education science on university level which gives post-graduate education. Questionnaire is used in order to collect data. Subjects are chosen from faculty member who gives lecture mastercourse and the student of the master program. Statistical significance level of the data is faund by Chi Square Method. Then, persentage dispersion and frecans of the scores are transformed to diagram Fallowing results are reached by the end of the study: 1. The aims of the post-graduate education must be well-adjusted with the aim of Turkish National Education System. At the same time these aims should be directive, 158159 supportive and be caused students to try to acquire know ledge for the scientific studies. 2. The requirement compentence in foreing language for selecting student to master or other post-graduate program, which is applied nowadays. Instead of this con dition, iproving foreign language. During education prog ram should be accepted as a principle. 3. Organization and management structures of the institues should be well-adjusted with the post-graduate education. 4. Post-graduate education programs should be di rected toward social environment, scientific and techno logic innovation must be included in the programs. These programs are necessary and reqired activities which must be supported and strengthened with matter and human sour ces. But in the application of the programs, which is ex plained many of the characteristics, aren't sufficent.