Beden eğitimi öğretmenlerinin stres kaynakları, stres tepkileri ve stresle başetme yolları
- Tez No: 32140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE AÇIKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı izmir metropolündeki beden eğitimi öğretmenlerinin stres düzeylerini, stres kaynaklarını, stres tepkilerini, stresle başetme yollarına ilişkin algıların, cinsiyet, medeni durum, kıdem, branşia ilgili ek bir işte çalışıp çalışmamayla ilgili değişkenlerin ilişkisini araştırmaktır. Araştırmaya random yoluyla seçilen 99 beden eğitimi öğretmeni katılmıştır. Araştırmada Minnesota Öğretmen Gerilimi Envanteri adlı Liker tipi bir örnek kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından aracın güvenirlik çalışması yapılmıştır. Araştırmada veri analizinde, ortalama, standart kayma, faktör analizi ve t testi uygulanmıştır. Veri analizi sonucu ulaşılan başlıca sonuçlar şunlardır: 1. Beden eğitimi öğretmenlerinde stres kaynaklarının cinsiyet, kıdem, medeni durum ve branşla ilgili ek bir işte çalışıp çalışmamayla ilgili değişkenlerde önem li bir fark çıkmamıştır. 2. Beden eğitimi öğretmenlerinde stres tepkilerinin branşla ilgili ek bir işte ça lışıp çalışmama, medeni durum, cinsiyet, kıdemle ilişkili önemli bir fark çıkma mıştır. 3. Beden eğitim öğretmenlerinde stersle başetme yollarının cinsiyet, medeni durum, kıdem, branşla ilgili ek bir işte çalışıp çalışmamayla ilgili önemli bir fark çıkmamıştır. 4. Beden eğitimi öğretmenlerinde en yüksek stres kaynağı maaşların düşük lüğü çıkmıştır. 5. Beden eğitimi öğretmenlerinde en yüksek ikinci stres kaynağı hükümetin kararlı bjb'r eğitim politikası izlememesi çıkmıştır. 6. En az stres kaynağı beden eğitimi öğraVnenle rinde kağıt okuma ve not doldurma işlerinin çokluğudur. 7. Beden eğitimi öğretmenlerinde en yüksek stres tepkisi yorgunluk ve bitkin liktir, ikinci stres tepkisi sinirlilik ve endişedir. 8. Stres tepkilerinde en düşük olan madde herşeyi anlamsız bulma ve işten zeisk alamamadır. V 9. Stresle başetme yollarında en çok spor etkinlikleri ve sorunu çözümleyici bir şey bulma. 10. Beden eğitimi öğretmenlerinde stresle başetmek için en az başvurdukları maddeler gevşeme tekniklerini uygulama ve dua etme, iyi şeylerin olmasını dile medir. 41
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although stress is a very old phenomena, it had emerged as a concept in the 18th century and became a research subject. The causes of stress vary accord ing to many scientists. In Turkey, one of the major causes of stress is that, individuals have experi enced a very great social motion within such a short period as 40 or 50 years, individuals who used to ride carriages in their youth years became used to drive the most luxirous cars in their middle ages, Such a rapid change leads us to ex perience a high degree of stress as a society. In case that no immediate attempts are made in order to remove the factor which causes stress, the problem will become more complicated and its solu tion will get more difficult. The first step in coping with stress is: to accept its existence in the teacher. Due to the importance of the teaching profession, the teaching profession ex periences an intense interest; and because the tension of the teacher will affect the student directly, the tension of the teacher carries a special importance. Many researches had been concluded upon thes subject in the world, and in our country, two researches are present about the teacher stress. The purpose of the present research was to investigate stress sources, stress reaction and coping strategies of Pshisical Education teachers working in İzmir Metropolitan area. In addition to thes the relationships between and among the above variables and manifat status, gender, experience and having or not having an extra job. Sample included randomly selected Psysical Education teachers. A Likert type scale called Minnesota Teacher Stress Inventory was administred to col lect data. To analyse research data mean, standart Deviation and Analysis of variance were employed. Major results of this research are; 1- Physical Education teachers' perceptions of stress sources do not differ significantly with regard to gender, experience, marital statusand having an ex tra job. 2- Physical Education teachers' perceptions of stress reactions do not differ significantly with regard to gender, experience, marital status and having an ex tra job. 3- Physical Education teachers' perceptions of coping strategies do not differ significantly with regard to gender, experience, marital status and having an ex tra job. 4- Among the stress sources low salaries are considered to be causing stress the most frequently Lack of a decisive govermantai educational policy fol lows this. 425- Among the stress sources estimation result of exams and getting grade are considered to be causing stress the least frequently. 6- Among the stress sources filling in the notes and reading papers are con sidered to be causing the lowest frequently. 7- The most commenly experienced stress reactions by Physical Education teachers are tridness, exhaustion, nervousness and anxiety. 8- The last frequent stress reaction is finding everything meaningless and lack of joy of working. 9- The most frequent coping strategies are sports and finding solutions for the programmes. 10- The least frequent coping strategy employed by physical education teachers are meditation, praying and wish good things. 43