Uzman sistem kullanılarak tanıtılan figürlerin öğretimini sağlayan yazılım tasarımı
Software design supplying the education of advertised figures by use of expert system
  1. Tez No: 321487
  2. Yazar: ALPEREN KETHUDAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yazı teknikleri gelişirken bunla birlikte şekil, imge, grafik, resim ve tasarım teknikleri de gelişmektedir. Günümüzde insanoğlunun öğrenmesi gereken çok fazla şekil, imge, sembol vardır ve bu çeşitlilik her geçen gün daha da artmaktadır. Az zamanda çok ve etkili bir öğrenme için interaktif ortamlardan faydalanmanın önemi bu çeşitliliğe paralel şekilde gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışma ile bir çevrimiçi figür öğretme sistemi geliştirilmiş, etkin sonuçlar alabilmek için karakter öğretimi üzerinde durulmuştur. Uzman tarafından bilgisayara girilen figürleri, hedef kitleye öğretmek için deterministik yöntemler ve bulanık işlemcileri kullanan bir uzman sistem tasarlanmıştır. Çalışma ile interaktif bir öğrenme modeli oluşturularak, yeni bir öğretim materyali geliştirilmiştir. Çalışmanın araştırmacılara yeni bir ufuk ve inceleme alanı oluşturması ve bu alanda özgün çalışmalar geliştirilmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
While writing techniques are progressing,in parallel with this image,graphics,art and design techniques are also progressing .In today's world, there are a lot of images and symbols for human beings to learn. For a very and effective learning in a limited time, the importance of use from the interactive conditions is increasing in parallel with to this range. Through this study, an on-line figure teaching system has been built up and character teaching has been emphasized to get effective results. To teach the figures which are entered to the computer by the expert to the target group, an expert system which uses the deterministic methods and fuzzy operators has been designed. Having an interactive teaching model through this study, a new teaching material has been built up. It is supposed to have a new horizon and working area for researchers and to develop original works in this field.