Açılır kapanır bir elektromekanik sistemin gürültü, titreşim ve sertlik analizi
Noise, vibration and harshness analysis of an openable / closable electromechanical system
  1. Tez No: 933318
  2. Yazar: ENGİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bilgisayar ve işlemci teknolojilerindeki gelişmeler, mühendislerin bilgisayar destekli tasarım (BDT) yazılımlarını kullanarak daha karmaşık geometrik yapıların tasarımını gerçekleştirmelerine olanak tanımıştır. Sonlu elemanlar analizi (SEA), karmaşık sistemlerin ve tasarımların doğrulama süreçlerini daha güvenilir ve kapsamlı bir hale getirmektedir. Bu araştırmada farklı malzeme özelliklerine sahip birden fazla parçayı içeren elektromekanik bir ürünün titreşim, sertlik ve gürültü özelliği incelenmiştir. Sistemin çalışma şartları altındaki titreşim ve gürültünün kaynağı numerik analizler ve deneysel ölçüm yöntemleriyle tespit edilerek titreşim ve gürültünün kaynağında yalıtılması hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında, sisteme ait malzeme özelliklerini ve montaj koşullarını içeren üç boyutlu tasarımın serbest titreşim analizi, titreşim biçimleri ve frekans değerleri belirlenmiştir. SEA modelini doğrulamak amacıyla sisteme ait parçalar ve montajlı ürün deneysel yöntemler ile analiz edilmiştir. Titreşim şiddeti ile gürültü arasındaki bağlantıyı belirlemek için motorun farklı yükler altındaki titreşim ve gürültü verileri toplanmıştır. Titreşim değerlerinin en yüksek olduğu frekans değerleri tespit edilmiş, SEA ile elde edilen frekans değerleri ile karşılaştırılmış ve rezonans kontrolleri gerçekleştirilmiştir. Diğer taraftan SEA sonuçları ile elde edilen titreşim biçimleri incelenmiş, montajlı sistemde rijit olarak davranmayan bölgeler tespit edilmiştir. Gürültüyü azaltmak için üç farklı yaklaşım ile iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. İlk yaklaşımda; titreşimin ve gürültü dalgalarının, yayılım bölgelerinde temas ettiği yüzeylerde sönümlenmesini incelemek için elektronik kutu iç hacmine feder yapısı ve meta-yapı içeren tasarımlar eklenmiştir. Aynı zamanda bu tasarımların sertliğin arttırılmasına da olumlu etkisi olmuştur. İkinci yaklaşımda; SEA sonucunda elde edilen ve rijitlik göstermeyen bölgelerde rijitliği arttırmak için farklı tasarım alternatifleri değerlendirilmiştir. Üçüncü yaklaşımda ise; titreşim iletim yollarına, titreşim ve gürültü yalıtım malzemesi uygulanmıştır. Yapılan çalışmalar neticesinde gürültüde 2 dBA düşüş gerçekleştirilmiştir. Seri üretim koşulları, montaj edilebilirlik ve tekrarlanabilirlik açısından elektronik kutu içine feder uygulanmış çözüm en iyi uygulama olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in computer and information technologies have enabled engineers to design more complex geometric structures using computer-aided (CAD) software. Finite element analysis (FEA) has made the process processes of complex systems and designs more reliable and comprehensible. The vibration, stiffness, and noise characteristics of an electromechanical product containing multiple parts with different material properties were examined in this research. The source of vibration and noise was identified under the system's operating conditions. Numerical analyses and experimental measurement methods were used to isolate vibration and noise in their source. Within the scope of the study, the system, which includes the material properties and assembly conditions, was analyzed using the finite element method, and vibration analysis, vibration modes, and frequency values were found. The system's components and assembled product were analyzed using experimental methods to detect differences caused by production tolerances and operating conditions and to validate the FEA results. To determine the relationship between vibration and noise, vibration and noise data of the motor under different loads were collected. The frequency values at the highest vibration levels were identified and compared with those obtained through FEA, and resonance checks were performed. Additionally, the vibration modes obtained from FEA are examined, and areas of the assembled system that do not behave rigidly are identified. Improvement studies have been carried out using three different approaches to reduce noise. In the first approach, designs containing rib structure and meta-structure were added to the inner volume of the electronic box to examine the damping of vibration and noise waves on the surfaces they contact in the propagation regions. At the same time, these designs had a positive effect on increasing the harshness. In the second approach, different design alternatives were evaluated to increase the harshness in the regions obtained due to SEA. In the third approach, vibration and noise insulation material was applied to the vibration transmission paths. As a result of the studies, 2 dBA decrease in noise was achieved. In terms of mass production conditions, assembly, and repeatability, the solution with rib applied to the electronic box was evaluated as the best application.