Türkiye'nin enerji kaynakları ve alternatif bir kaynak olarak rüzgar enerjisinin değerlendirilmesi
Energy resources in Turkey and the research of wind energy as an alternative technology
  1. Tez No: 214131
  2. Yazar: GELENGÜL KOÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Enerji sadece yaşamın varlığı için değil, ekonomik büyüme için de candamarıdır. Enerjiye olan gereksinim sanayi devriminden bu yana hızla artmaktadır.1970-1980 yılları arasında yaşanan enerji krizlerinden sonra enerji politikalarıhükümetler tarafından tekrar gözden geçirilmiştir. Ham petrol fiyatlarında meydanagelen artışların ödemeler dengesi ve çevre korunması üzerindeki negatif etkilerindensakınmak için enerji arzında yeni alternatifler araştırılmıştır. Yenilenebilir enerjikaynakları rüzgar, güneş, hidrolik, jeotermal, biyokütle ve hidrojen yeni alternatifenerji kaynaklarıdır ve son zamanlarda fosil kaynaklar karşısında rekabet gücünesahip olmuşlardır.Yerli bir kaynak olması ve sera etkisi yaratmaması nedeniyle rüzgar enerjisiülkeler tarafından en fazla tercih edilen seçenektir. Türkiye artan enerji talebinidengelemek üzere rüzgardan elektrik üretmek için yeterli potansiyele sahiptir.Türkiye enerji programlarında yapacağı düzenlemelerle, uluslararası piyasada rüzgarenerjisi teknolojisinde rekabetçi bir konum kazanabilecektir.Bu çalışma Türkiye'deki fosil enerji kaynakları, kullanılabilir rezervleri vefosil kaynak kullanımının çevre üzerindeki etkilerini içermektedir. AyrıcaTürkiye'nin yenilenebilir enerji kaynakları ve yenilenebilir enerji kaynaklarıpolitikası incelenerek, özellikle yaygın ve hızla gelişen teknolojisi ile rüzgarenerjisinden Türkiye'de yararlanma olanağı vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy is not only a vital force for existence of life but also for economicgrowth. The need for energy grows rapidly since the industrial revolution. After theenergy crisis between 1970-1980, the energy policies are revised by thegovernments. To avoid from the negative effects of the increasing prices of crude-oilon the balance of payments and also on the protection of the environment, newalternatives for energy supply are researched. Renewable energy sources; wind,solar, hydropower, geothermal, bioenergy and hydrogen are the new alternativeenergy resources and they lately have a competitive power against to fossil sources.Being a domestic resource and not causing the green-house effect, windenergy is the most common alternative preferred by the countries. Turkey has enoughpotential of wind to generate electricity to compensate its increasing energy demand.With the regularizations in the energy programs, Turkey can get a competitiveposition about wind energy technology in global markets.This study includes the fossil energy sources, the available reserves and theenvironmental impacts of using fossil energy sources in Turkey. Also the renewableenergy resources and renewable energy policies of Turkey are examined andespecially as a widespread and rapidly developing technology, the utilizing facilityfrom wind energy in Turkey is emphasized.