Naftalin türevi Schiff bazı bileşiklerinin sentezlenmesi, kristal yapılarının X-ışını kırınımı ile belirlenmesi ve teorik hesaplamalar
Synthesis of naphthalene derivative Schiff base compounds, determination of their crystal structures by X-ray diffraction and theoretical calculations
- Tez No: 321528
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışmasında o-Hidroksi Schiff bazlarından türetilen, C17H12NOF, C23H18N2O, C23H17NO2, C20H20N2O3S, C18H12F3NO ve C17H20N2O3S organik moleküllerinin, tek kristal X-ışını yapı çözümleri ve kuramsal hesaplama yöntemi ile elde edilen bazı özellikleri incelenmiştir. İncelenen kristaller, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Organik Kimya Laboratuvarında sentezlenmiştir. Bu kristallerin X-ışını kırınım verileri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Kristalografi Laboratuarındaki STOE IPDS II difraktometresi ile elde edilmiştir. Toplanan şiddet verilerinin analizi sonucunda, kristallerin geometrik parametreleri ile molekül içi ve moleküller arası etkileşimleri hakkında bilgi edinilmiştir. Kuramsal çalışmalarda Gaussian 03W ve GaussView 4.1.2 paket programları kullanılmıştır. Moleküllerin geometri optimizasyonu yoğunluk fonksiyonel kuramı yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca moleküllerin enerjileri, yük dağılımları, dipol momentleri, moleküler elektrostatik potansiyelleri ve sınır orbitalleri (HOMO ve LUMO) hesaplama yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen teorik sonuçlar deneysel sonuçlarla desteklenmiş ve ayrıntılı bir şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated X-ray single crystal structure solutions and some properties obtained from the theoretical calculations, of C17H12NOF, C23H18N2O, C23H17NO2, C20H20N2O3S, C18H12F3NO and C17H20N2O3S organic Schiff base molecules. These crystals were synthesized in the Organic Chemistry Laboratory of Chemical Department, Faculty of Art and Science, Ondokuz Mayıs University. For the specified crystals, the intensity data collected on STOE IPDS II diffractometer of Physic Department, Faculty of Art and Science, Ondokuz Mayıs University. The consequence of structure solutions, geometric parameters and intramolecular and intermolecular interactions of crystals were interpreted. The theoretical calculations were performed with Gaussian 03W and GaussView 4.1.2 programs. First, in order to determine most stable geometries for each molecules, the geometry optimization was performed with Density Functional Theory. In addition, in this study, some properties of molecules such as charge densities, dipole moments, molecular electrostatic potential surface, frontier orbitals, which are not obtained from X-ray single crystal structure solution, were calculated.