Floresans özellik gösteren naftilimit türevli schiff baz bileşiklerinin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigation spectroscopic properties of naphthalimide derived schiff base compounds with fluorecent properties
- Tez No: 860809
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada floresans özellik gösteren naftalimit türevli Schiff baz bileşikleri sentezlendi. Bunun için önce anhidrit türevli naftalin bileşiği (1) sulu etilamin çözeltisi ile etkileştirilerek önce imit türevli bileşik (2) elde dildi. Elde edilen bileşik etilendiamin ile etkileştirildi amin grubu taşıyan naftalimit bileşiği (3) elde edildi. Son olarak amin grubu taşıyan naftalimit bileşiği indol-3-karbaldehit ve 2-hidroksi-1- naftaldehit bileşikleri ile etkileştirilerek floresans özellik gösteren naftalimit türevli Schiff baz bileşikleri (4 ve 5) sentezlendi. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları spektroskopik olarak aydınlatıldı. Elde edilen bu bileşiklerin bazı metal iyonları (Pb+2, Mn+2, Cu+2, Co+2, Ni+2, Zn+2, Hg+2, Fe+2, Fe+3, Cd+2) ile etkileşimleri spektroskopik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, naphthylimide-derived Schiff base compounds with fluorescence properties were synthesized. For this purpose, anhydride-derived naphthalene compound (1) was first interacted with aqueous ethylamine solution to obtain imide-derived compound (2). The resulting compound was reacted with ethylenediamine to give naphthylimide compound (3) bearing amine group. Finally, naphthylmide compound carrying amine group was interacted with indole-3-carbaldehyde and 2-hydroxy-1- naphthaldehyde compounds to synthesize naphthylimide derivative Schiff base compounds (4 and 5) showing fluorescence properties. The structures of all synthesized compounds were elucidated spectroscopically. The interactions of these compounds with some metal ions (Pb2+, Mn2+, Cu2+, Co2+, Ni2+, Zn2+, Hg2+, Fe2+, Fe+3, Cd+2) were investigated spectroscopically.