Akçaabat köftesinin üretim tekniği ve özellikleri
Production technique and characteristics of Akçaabat meatballs
- Tez No: 321535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADETTİN TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, Akçaabat köftesinin üretim tekniği ile bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenmiştir. Köfte örnekleri, Ocak, Nisan ve Temmuz 2011 dönemlerinde Trabzon ve Samsun illerindeki beş farklı işletmeden alınmıştır. Akçaabat köftesinin üretim tekniği işletme sahipleri ile görüşülerek tespit edilmiştir. 750 g olacak şekilde alınan örnekler, laboratuvara getirilmiş ve nem, protein, yağ, kül, tuz, karbonhidrat, pH, renk, su tutma kapasitesi, pişirme kaybı, yağ asidi bileşimi ve tekstür profil analizine tabi tutulmuştur.Akçaabat köftesinin üretim tekniği iller ve işletmeler arasında genellikle benzerlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the production technique, and some physical and chemical properties of Akçaabat meatballs were investigated. Meatball samples were collected from five different plants in Trabzon and Samsun in January 2011, April 2011 and July 2011. The production technique of Akçaabat meatballs was identified by having an interview with plant employers. Each sample, 750 g, was transported to the laboratory and analyzed for moisture, protein, fat, ash, salt, carbohydrate, pH, color, water holding capacity, cooking loss, fatty acids composition and texture profile.The production techniques of Akçaabat meatballs were generally similar among the provinces and plants.