Ditiyokarbamat grubu içeren Amberlit XAD-4 reçinesinin sentezi ve Cd(II)' nin önderiştirilmesinde kullanılabilirliği
The synthesis of dithiocarbamate group containing Amberlite XAD-4 resin and investigation of using for preconcentration of Cd(II)
- Tez No: 321538
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, polistiren divinil benzen esaslı bir reçine olan Amberlit XAD-4 reçinesi modifiye edilerek ditiyokarbamat türevi yeni bir reçine (XAD4-MADTC) sentezlenmiştir. Sentezlenen reçine ile Cd(II) nin FAAS ile tayininden önce önderiştirilmesi ve ayrılması için katı-faz ekstraksiyon metodu geliştirilmiştir. pH, geri alma çözeltisinin türü ve derişimi, geri alma çözeltisi ve numune hacmi, girişim etkileri gibi Cd(II) iyonlarının tutunmasını ve geri alınmasını etkileyen çeşitli parametreler incelenmiştir.Geri alma çözeltisindeki Cd(II) derişimi 0,2-3,0 mg/L (r2= 0,9981) olduğunda doğrusallık tespit edilmiştir. Cd(II) için gözlenebilme sınırı 1,8 µg/L ve tayin sınırı ise 5,2 µg/L olarak hesaplanmıştır.Optimum çalışma şartlarında Cd(II) için geri kazanımlar %90 dan yüksektir. Önerilen yöntemin doğruluğu, standart madde analizi (GBW-02703) ve numune matriksine analit ekleme/geri kazanma çalışmalarıyla test edilmiş ve deniz suyu, ırmak suyu ve çeşme suyu örneklerine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new polystyrene divinylbenzene based resin was synthesized by modified of Amberlite XAD-4 with a dithiocarbamate derivative of the resin (XAD-4-MADTC). A solid-phase extraction method was developed with this resin for preconcentration and separation of Cd(II) prior to FAAS determination. Various parameters such as pH, eluent type and concentration, volume of eluent and sample, interference effect on the retention of the metal ions have been studied.It was observed that linear responds were produced when the concentration of Cd(II) in eluent was about 0,2-3,0 mg/L (r2= 0,9981). The detection limit was calculated for Cd(II), as 1,8 µg/L and determination limit was calculated for Cd(II), as 5,2 µg/L.The recoveries for the Cd(II) under the optimum working conditions were higher than 90%. The accuracy of the method was tested by means of standard reference material analysis (GBW-02703) and the processes involving analyte adding to sample matrix and recovery. The method was applied to sea water, river water and tap water samples.