Tüm vücut ışınlamalarında 10 MV ve 6 MV foton enerjileri ile değişik tedavi pozisyonlarında doz dağılımlarının karşılaştırılması
Comparison of dose distributions in different treatment positions with 10 MV and 6 MV photon energies in total body irradiations
  1. Tez No: 321550
  2. Yazar: YUNUS ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A . GÜNEŞ TANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Tüm Vücut Işınlamalarında (TVI), 10MV ve 6 MV foton enerjileri ile değişik tedavi pozisyonlarının (iki yan, ön-arka) doz dağılımı üzerindeki etkileri incelendi. Işınlamada ihtiyaç duyulan geniş alan geometrisini oluşturmak için gantry açısı 270o, kolimatör açısı 45o, kolimatör açıklığı 40x40 cm2 olarak ayarlandı ve tedavide kaynak ışın merkezi mesafesi (SAD=350 cm) tekniği kullanıldı. Tüm Vücut Işınlaması için gerekli doz verimi, derin doz verileri, profil düzgünlüğü, kullanılabilir alan genişliği gibi dozimetrik parametreler Tüm Vücut Işınlaması ile aynı geometrik şartlarda ve katı su fantomu ile ölçüldü. Yüzde derin doz değerleri paralel plakalı iyon odası ile ölçüldü. Ölçümlerde kullanılan TLD'ler Tüm Vücut Işınlaması ile aynı şartlarda kalibre edilmişlerdir. Hesap noktası olarak göbek seçilmiş ve hem yanal hem de ön arka ışınlamalarda alan merkezi fantomun göbek hizasına gelecek şekilde yatırılmıştır. Orta hat dozu hesaplanmış ve ölçülen doz değerleri arasındaki uyum karşılaştırılmıştır. Orta hat doz dağılımına ek olarak yanal ışınlamalar için omuz, toraks, karın ve kalça kesitlerinde yanal doz dağılımları da ölçülmüştür. Sonuç olarak her iki enerji için ön arka ışınlamalardaki doz dağılımının yanal ışınlamalardakine göre daha homojen olduğu ayrıca 6MV deki doz dağılımarının 10 MV ye göre daha homojen olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of dose distribution have been examined in different treatment positions (two sides, front-back) with (TVI), 10 MV and 6 MV photon energies in Total Body Irradiations. Gantry angle was adjusted to 270o, collimator angle to 45o, collimator gap to 40x40 cm2 in order to create a wide area geometry needed in irradiation and source axis distance (SAD=350 cm) technique was used in treatment. Dosimetric parameters such as dose efficiency, deep-dose data, profile smoothness, usable area width required for Total Body Irradiation were measured in same geometric conditions with Total Body Irradiation and with a Solid Water phantom material. Deep dose equivalent percentages were measured by an ion chamber with parallel plates. TLD?s used in measurements have been calibrated in the same conditions with Total Body Irradiation. Midsection was chosen as the calculation point and the center of area was laid such that it is in the midsection level in both lateral and front-back irradiations. Middle line dose was calculated and concord between measured dose values was compared. Lateral dose distributions were also measured in shoulder, thorax, abdomen and hip cross-sections for lateral irradiations in addition to middle line dose distribution. Consequently, it was detected that dose distribution in front back irradiations for both energies were more homogenous than those in lateral irradiations and also dose distributions at 6MV were more homogenous than 10 MV.