Anadolu tahkik heyetleri (1919)
  1. Tez No: 32155
  2. Yazar: FAHAMETTİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER KONUKÇU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
VI ÖZET Azınlıkların ayrılıkçı faaliyetleri olmadığı veya iyi niyet jestleri ile bunlar engellendiği takdirde, itilâf Devletleri 'nin Mondros Mütârekesi'ni bahane ile yeni işgallere kalkışamayacağı zannı, hükümet çevrelerinin hâkim görüşü idi. Bu maksatla, azınlıklar ile Türkleri birbiriyle uyum halinde yaşatmak ve kardeşlik duygularını tazelemek için, Anadolu ve Trakya'ya Padişah'ın“selâm-ı şâhâne”lerini götüren birer Şehzade Hey 'eti gönderildi. Hey 'etlerin ziyaretlerini, bu toprakların Osmanlı Devleti'nden ayrılamayacağına ve Padişah'ın kendilerini unutmadığına yorumlayan Türkler, Şehzadeleri coşkun sevgi gösterileri ile karşıladı. Azınlıklar ise soğuk davrandılar. Onların üzerinde bir te'sir husule getiremeyen hey'etlerin başarısızlığını, İzmir'ir azınlık desteği ile Yunanlılarca işgal edilmesi teyid etti. Azınlık faaliyetleri ile alâkalı işgalleri önleyemeyen Hükümet, hiç olmazsa Türkler'den kaynaklanan bir işgal olmaması için millî teşkilâtlanmayı engellemeye çalıştı. Anadolu Hareketi'nin farklı bir siyasî organizasyon görünümü kazanması da bu eğilimi hızlandırdı. 1919 Ağustos başında; Süleyman Şefik, Galip, Ali Fevzi ve İbrahim Ethem Paşalar başkanlığında gönderilen Tahkik Hey'etleri'ne millî teşkilâtlanmayı engellemenin şartlarını araştırmak görevi verildi. Hey 'etlerden bir kısmı bu amaca uygun olarak, askerî makamların yetkilerini kısıtlamak ve iç isyanları körüklemek tavsiyesinde bulundu. Özellikle Damat Ferit Paşa Hükümetleri bu tavsiyelere uymakta hiç tereddüt göstermedi. Ancak, millî teşkilâtlara karşı kullanılan şiddet, Anadolu'yu merkezden daha fazla uzaklaştırdı. Bunun üzerine Hey'et-i Temsiliye ile anlaşabilecek bir Hükümet (Ali Rıza Paşa Hükümeti) teşekkül ettirilerek yakınlaşma sağlanmasına çalışıldı. Bu Hükûmet'in Anadolu'ya gönderdiği Fevzi (Çakmak) ve Hûrşit Paşa Teftiş Hey'etleri, Millî teşkilâtın mahiyetini öğrenerek anlaşmazlıkların izalesine çalışacaktı. Neticede yeni anlaşmazlıklar çıkmamasına muvaffak olunurken, başta Mustafa Kemâl Paşa olmak üzere millî teşkilât liderlerine karşı merkezce duyulan güvensizlik giderilemedi. Hükümet ile Hey'et-i Temsiliye arasında kısmî bir yakınlaşma sağlandı ise de Meb 'uslar Meclisi 'nin dağıtılması ve Ali Rıza Paşa Hükûmeti'nin yıkılması neticesinde bu politikanın yürütülmesi imkânı kalmadı.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT The opinion of not attempting vew occupations of the Entente Powers by the reason of Mondros Armistice, in case the minorities didn't have any activities of separatism or they had been intevened by the gestures of good-will, was the dominant view of the government. For this purpose, in order to make the minorities and the Turkish live together in harmony andfresh the friendship feelings again, Committee of Princes had been charged to take the greetings of the Sultan of Anatolia and Thrace. The Turkish, who took the visits of the Princes as that this territory would never be separated from the Ottoman Empire and that Sultan would never forget them, welcame the committee with the demonstrations of great love and enthusiasm. But the minorities looked on coldly. The occupation of Izmir by Greece with the support of the minorities confirmed the failure of impression of the committee on them. For the government was not able toprevent the occupations related to the activities of the minorities, it tried to intervene the National Organizing so that there would not be any occupations by the Turkish. The fact that the Anatolian Movement gained a new political appearance increased this tendency as well. In the beginning af August in 1919, the Committees of Investigation under the presidency of Süleyman Şefik, Galip, Ali Fevzi and ibrahim Ethem Pasha were charged to investigate the conditions of intervening the National Organizing. Some of the committees recommended limiting the authorities of the Military Offices and aggravating the domestic rebellions. In particular, the governments by Damat Ferit Pasha didn't hesitate in obeying all of these recommendations. But, the violence against National Organizations made Anatolia away more from the centre. Thereupon, by forming any government (by Ali Rıza Pasha) in harmony with the Board of Representatives, a clase relationship was obtained. The Investigation Committees under the presidency of Fevzi Çakmak and Hurşit Pasha who were sent to Anatolia by this government would remove the disagreements by trying to learn the nature of the National Organization. Finally, although the new disagreements were stopped, the disturbance against the leaders of the National Organazation particularly against Mustafa Kemal Pasha was not able to be prevented. Notwithstanding a partial rapprochement between the Government and the. Board of Representatives was provided, as a result of the dismissal of the House of Deputies and the falling of the Government of Ali Rıza Pasha, there was no longer possibility to folow this policy.