Tahir Büyükkörükçü'nün hayatı, eserleri ve tasavvufî görüşleri
Tahir Büyükkörükçü's life works and sufi views
- Tez No: 820529
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tahir Büyükkörükçü Hoca yapmış olduğu vaaz ve sohbetlerle,toplum tarafından çok sevilen ve bu etkisi halen devam eden tanınmışlığı Türkiye sınırlarını aşan faziletli, alim bir şahsiyettir. Bununla beraber Tahir Hoca, sufî bir kişiliktir.Çalışmamızda Tahir Hoca'nın Kapu Camii'nde yapmış olduğu vaazlar, sohbetler ve yazmış olduğu eserler üzerinden tasavvufa dair görüşlerini, onun hayatına ve vaazlarına tasavvufun etkisini incelemeye çalıştık. Topluma hitap ederken sufi şahsiyetleri nasıl anlatmalı, tasavvufu nasıl yansıtmalı ve nasıl bir üslup kullanmamız gerektiğinin üzerinde durduk.Kapu Camii vaazlarını incelerken vaazlarının trasnkripte edilmiş olduğu eserlerden faydalandık, yine Tahir Hoca'nın başka eserlerde tasavvufa dair görüşlerini inceledik, hakkında yapılan çalışmalardan ve yazılan hatıralardan topluma mal olmuş müteffekkir,şair ve sufi şahsiyetlerle olan ilişkilerinden ve onlara dair görüşlerinden bahsettik. Onun düşüncelerini yansıtması açısından Kapu Camii vaazlarını, eserlerini, milletvekilliği döneminde büyük millet meclisinde yapmış olduğu konuşmaları bir bütün içerisinde inceledik.. Onun hayatında rahle-i tedrisatına oturmuş olduğu hocalarının ve tanışmış olduğu alim ve sufi şahsiyetlerin yetişmesindeki etkisine değindik. Şeyhi Mahmut Sami Ramazaoğlu'nu tanıması hayatındaki dönüm noktalarından biri olmuş, hayatına ve vaazlarına tesir etmiş. Yine Mevlana Celaleddin Rumi'nin Mesnevisini yazmış olduğu eseerler ve vaazlarla halka sevdirmiştir. Tasavvufa dair nüveleri, toplumun anlayacağı şekilde arı, duru bir üslupta anlatmış, tasavvufun insan hayatında öneminden bahsetmiş ve bunu cemaatine aşılamaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Tahir Büyükkörükçü Hodja is a virtuous, scholarly figure who is very loved by the society with his sermons and conversations, and this effect is still going on, and his recognition exceeds the borders of Turkey. However, Tahir Hodja is a Sufi personality. In our study, we tried to examine Tahir Hodja's views on Sufism through the sermons, conversations and works he wrote in Kapu Mosque, and the effect of Sufism on his life and sermons. While addressing the society, we emphasized how to explain Sufi figures, how to reflect Sufism and what kind of style we should use. While examining the sermons of Kapu Mosque, we benefited from the works in which his sermons were trasnkripted, we also examined Tahir Hodja's views on Sufism in other works, we talked about the studies and memoirs written about him, his relations with intellectuals, poets and Sufi figures who were known to the society and his views on them. In terms of reflecting his thoughts, we examined his sermons in Kapu Mosque, his works, his speeches in the Grand National Assembly during his deputy period in a whole.. We discussed Sufi concepts within the framework of his works. We touched upon the influence of his teachers and the scholars and Sufi figures he met in his life on his upbringing. His acquaintance with his sheikh Mahmut Sami Ramazaoğlu was one of the turning points in his life and influenced his life and sermons. He also popularized Mevlana Celaleddin Rumi's Mesnevi with his works and sermons. He explained the nuclei of Sufism in a pure, clear style in a way that the society could understand, talked about the importance of Sufism in human life and tried to instill this in his congregation.