Lyapunov tipi eşitsizlikler
Lyapunov type inequalities
- Tez No: 321581
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. M FAHRİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Derleme niteliğindeki bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde amaca yönelik bazı önemli tanım, teorem ve sonuçlara değinilmiştir. Üçüncü bölümde diferensiyel denklemler, birinci ve ikinci basamaktan sistemler için elde edilen Lyapunov tipi eşitsizliklere ilişkin bazı önemli sonuçlara ve uygulamalarına yer verilmiştir. Dördüncü bölümde de yakın zamanda incelenen bazı sistemler için elde edilen Lyapunov tipi eşitsizlikler ağırlıklı olarak irdelenmiştir.Anahtar Kelimeler : Lyapunov Eşitsizliği, Diferensiyel Denklemler, Sistemler
Özet (Çeviri)
This thesis, a compile of studies which have been conducted so far, consists of four chapters. The first chapter is allocated to the introduction. In the second chapter, some important definitions, theorems and results regarding the topic have been mentioned. In the third chapter, some important results and applications on Lyapunov type inequalities for differential equations, first and second order systems have been given. In the fourth chapter, Lyapunov type inequalities of some systems, which have been recently investigated, have been thorougly analized.Key Words : Lyapunov Inequality, Differential Equations, Systems