İzinsiz girişlerin zemin titreşimlerinin ölçümü ve analizi ile tespiti
Intruder detection by measuring and analysing ground vibrations
- Tez No: 321585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY KARAÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bir zemin üzerinde hareket eden insanlar zemin üzerinde birbirlerini takip eden darbeler oluştururlar. Zeminde darbeler sonucu bir takım düzensizlikler oluşur ve bu düzensizlikler, darbe kaynağından sismik dalgalar şeklinde yayılır. Bu çalışmada hedef tespiti amacıyla insan adımları sonucu oluşan sismik sinyaller incelenmiştir. Sismik sinyallerin ölçülebilmesi için bir deney düzeneği kurulmuş ve belirlenen ölçüm senaryoları dahilinde bir takım deneyler gerçekleştirilmiştir. Test sonuçları zaman, frekans ve zaman/frekans tanım bölgelerinde analiz edilmiştir. Dalgacık gürültü süzme yönteminin kullanılması ile sismik yöntemlerle tespitin dezavantajlarından biri olan gürültü probleminin çözülebileceği görülmüştür. Kullanılan analiz yöntemleri ile insan adımı karakteristiği çıkarılmış, yürüme ve koşma frekansları bulunmuş ve farklı yürüyüş stillerinde bir insanın oluşturduğu sismik sinyal bileşenleri tespit edilebilmiştir. Elde edilen sonuçlar, titreşim analizi ile hedef tespiti ve tanımlaması yapılabileceğini ortaya koymaktadır.Anahtar Kelimeler : Sismik sinyaller, Yaya Algılama, Titreşim analizi
Özet (Çeviri)
People moving on a ground generate consecutive impacts on the ground. Some irregularities occur on the ground due to those impacts which are spread as seismic waves from the source. The purpose of this research is to examine the seismic signals which are generated by footsteps of people for target detection. One test set-up is established to measure the seismic signals and according to specified measurement scenarios, some experiments are practiced. Test results are analyzed on time, frequency and time/frequency domain. It is observed that noise problem, which is one of disadvantage of detection with seismic methods, can be solved by using wavelet denoising. Footsteps characteristic of people is achieved, walking and running frequencies are found and the seismic signal constituents which are generated by people?s different type of walking are detected. The results reveal that target detection and identification can be performed by vibration analyze.Key Words : Seismic signals, Walker Detection, Vibration Analysis