Rafineri sistemleri ve ısı değiştiricilerinde yoğuşmalı ısı transferi
Refinery systems and condensation heat transfer in heat exchangers
- Tez No: 321602
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ham petrolün damıtılması buharlaştırma ve yoğuşturma işlemlerini içeren bir süreçtir. Buhar halindeki hidrokarbonlar farklı sıcaklıklarda yoğuşturularak petrol esaslı sıvı yakıtlar elde edilir. Yoğuşma olayı buharın kendinden daha soğuk bir yüzeye temas etmesi ile gerçekleşir. Söz konusu soğuk yüzeylerin sıcaklığını sabit tutmak için su sirkülasyonu ile soğutmak gerekmektedir. İçerisinde geniş bir yoğuşma yüzeyi bulunan ısı değiştiricilerine yoğuşturucu denmektedir. Yoğuşturucular çok çeşitli şekillerde tasarlanabilmekte olup geniş kapasiteli yoğuşturucularda buhar halindeki hidrokarbonlar bir borunun iç yüzeyinde ya da dış yüzeyinde yoğuşmaktadır.Bu tezde yoğuşma konusunda geliştirilen matematik modellerin kapsamlı bir literatür incelemesi yapılmış ve dizel yakıtının yoğuşması çalışılmıştır. En basit matematik model Nusselt analizi olup, bu analizde sıcaklığı sabit olan bir yüzey üzerinde yoğuşan buharın yer çekimi etkisi ile aktığı kabul edilmektedir. Gelişmiş matematik modellerde buhar süpürmesi, yoğuşmanın olduğu yüzeydeki sıcaklık değişmeleri, yoğuşmuş tabakanın ivmeli akışı, yoğuşmuş tabaka içerisindeki basınç değişimleri, girdap viskozitesi, girdap ısı iletimi, yoğuşmuş tabaka içerisindeki türbülans ve yoğuşmaz gazların etkileri gibi etkenler hesaba katılmaktadır. Bu tezde ileri düzeyde geliştirilmiş bir model olan Nicol-Wallace modeli ile Nusselt modelinin verdiği sonuçların bir kıyaslaması da yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : Yoğuşma, Buhar Süpürmesi, Yoğuşturucu, Rafineri
Özet (Çeviri)
Distillation of crude oil is a process consisting of evaporation and condensation phenomena. The petroleum based liquid fuels are obtained via condensing the vapor of crude oil at different temperatures. Condensation occurs when the vapor particles contact to a cooler surface than the vapor itself. To keep the temperature of the surface at a constant value, the surface is cooled with a cooling water circulation. The heat exchangers involving large condensation surface inside itself are named as condenser. Condensers are designed at very different configurations. In a condenser having large enough capacity the vapor condensers at the inner or outer surface of a circular pipe.In this thesis a comprehensive literature review of the mathematical models devised for condensation is carried out and an application to the condensation of diesel fuel vapor is made. The simplest mathematical model is the Nusselt approximation where it is assumed that the vapor condenses on an isothermal surface and moves with the effect of gravity. In elaborated mathematical models the vapor shear, temperature variation of the surface on which the condensation occurs, acceleracting motion on the condensate, pressure variation with in the condensate, eddy viscosity, eddy heat transfer, turbulent flow on the condesate and effects of noncondesable gasses are taken into the consideration. In this thesis the results obtained from the Nicol-Wallace model, which is a elaborated model, is compared to the result obtained from the Nusselt model.Key Words : Condensation, Vapour Shear, Condenser, Refinery