Benzin katkı maddelerinin motor performansı ve egzoz emisyonlarına etkilerinin deneysel olarak belirlenmesi
Experimentally determine the effects of gasoline additives on engine performance and exhaust emissions
  1. Tez No: 321603
  2. Yazar: ERSİN KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÇELİKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Science and Technology, Energy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Buji ile ateşlemeli motorlarda vuruntusuz bir yanma sağlanabilmesi, mümkün olan maksimum verimin alınabilmesi ve minimum egzoz emisyon değerlerinin elde edilebilmesi için benzinin, temiz ve oktan sayısının yüksek olması gibi bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bunun için petrol rafinerilerinde üretim esnasında ham petrolden elde edilen benzine piyasaya sürülmeden önce çeşitli katkı maddeleri katılarak özellikleri değiştirilmekte ve kaliteleri yükseltilmektedir.Bu çalışmada 95 oktanlı benzin içerisine, piyasada satılan benzin iyileştirici, motor gücü arttırıcı, motor temizleyici, yakıt tüketimini ve egzoz emisyonlarını azaltıcı özelliklere sahip olduğu iddia edilen B, C, D, E, F olarak isimlendirilen 5 farklı marka katkı maddesi firmalarca tavsiye edilen (TE) miktarlarda ve TE miktarların %50 eksiği ve %50 fazlası oranlarında karıştırılarak kullanıldı. Hazırlanan karışımlar 4 silindirli, 4 zamanlı direkt püskürtmeli bir motorda test edilerek sonuçlar belirlendi.Yapılan testler 7 farklı motor devrinde ve tam yükte gerçekleştirildi. Tüm katkı maddelerinin TE miktarın %50 eksiği oranında katılarak yapılan testlerde performans ve emisyon değerlerinde TE orana göre iyileşme olduğu ancak katkı maddesi ilave edilmeyen benzin ile yapılan testlerden elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldığında yine benzine göre kötü sonuçlar elde edildiği belirlendi. Yapılan tüm testlerde tüm katkı maddelerinden elde edilen özgül yakıt tüketimi değerleri benzine göre daha yüksek oranda olduğu, termik verim değerlerinin de buna bağlı olarak benzine göre daha düşük kaldığı belirlendi.Yapılan deneysel çalışmalarda motor performansı ve yakıt tüketimi değerlerinin yanında CO ve HC emisyon değerleri de ölçüldü. Elde edilen egzoz emisyon değerleri incelendiğinde motorun maksimum tork devrinde katkı maddesi ilave edilmeyen benzine göre diğer 5 farklı katkı maddesinin TE-%50, TE ve TE+%50 miktarlarında kullanılması durumunda CO ve HC emisyonlarında kötüleşme olduğu, benzine göre daha yüksek oranda emisyon değerleri verdikleri tespit edildi.Anahtar Kelimeler : Benzinli motorlar, Katkı maddeleri, Motor performansı, Egzoz emisyonları
Özet (Çeviri)
In order to get maximum efficiency, minimum exhaust emissions and optimum burning without knocking, in spark ignition engines gasoline must be clean and must have high octane number. For these specifications before selling the product, some additives are added in pure gasoline. Consequently that modification changes the properties and increases quality of gasoline.In this study, 5 different brands of additives used, have claimed to have improved gasoline specifications and reduce emissions. The additives were called with letters B, C, D, E, F and pure gasoline was called letter A. The ratio of additives applied to 95 octane unleaded petrol according to the instruction manual and its +50% -%50 percentages. Prepared blends are tested in 4 cylinders, 4 strokes, spark-ignition engine and the results were recorded.The experiments are executed with 7 different engine speeds on maximum engine load. In TE-%50 tests results, the performance and emission levels were measured better than the TE proportion tests. However, the results were not good than the pure gasoline test results. In all tests, the amount of specific fuel consumption higher than pure gasoline for all additives.In parallel the thermal efficiency values were calculated lower than pure gasoline. In experimental studies, engine performance and fuel consumptions were measured. At the same time the exhaust gases (CO and HC) emissions were measured in the exhaust gas analyzer. When exhaust emissions were analyzed, tests with proposed amount and its -50% and +%50 ratios mixtures, CO and HC emissions were increased for all additives at maximum engine torque speed.Key Words : Gasoline engines, Additives, Engine performance, Exhaust emissions