Endüstriyel atık olarak açığa çıkan fosfojipslerin inşaat mühendisliğinde yapı malzemesi olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usability of phosphogypsum in civil engineering as a structural material which fall into place as a industrial waste
  1. Tez No: 321604
  2. Yazar: HİLAL İSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Fosforik asit gübre atığı fosfojipsin, diğer endüstriyel atıklar veya geleneksel inşaat malzemeleri ile birlikte kullanılma olanakları bulunmaktadır. Fosfojipsin içerdiği safsızlıklar nedeniyle kullanımı sınırlı olmakla birlikte, yıkama ve kalsine etme yolu ile bu safsızlıkların giderilmesi mümkündür. Bu araştırmada, Türkiye'deki atık fosfojipslerin, yol açtığı büyük çevre kirliliğinin önlenmesi ve inşaat mühendisliğinde yapı malzemesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, doğal baz alçı, fosfojips ve belirli oranlarda karıştırılmış doğal baz alçı, fosfojips karışımı üzerinde bir dizi fiziksel analiz yapılmıştır. Bu fiziksel analiz içerisinde; kristal suyu tayini, elek analizi, priz (donma) süresi ve yayılma çapı tayini, Ph belirleme, rutubet tayini miktarı, eğilme ve basınç mukavemeti tayini ve yüzey sertlik tayinidir. Fosfojips ve doğal baz alçının kullanım oranları Ph derecesine göre belirlenmiştir. Doğal baz alçının Ph derecesi 7, fosfojipsin Ph derecesi ise 3'tür. Fosfojipsin asidik özelliğinin malzeme olarak kullanımını sınırlandırması nedeniyle uygun oranlarda karışım hazırlanarak kırılma ve basınç mukavemeti değerleri belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Fosfojips, doğal baz alçı, fosforik asit, çevre kirliliği, fiziksel analiz
Özet (Çeviri)
There are using possibilities of phosphogypsum as a by-product of phosphoric acid production with the construction material and the industrial wastes. Possibilities of using phosphogypsum is limited because of the impurities. This impurities can be removed by raffination methods; such as washing and calcination. In this research the usability of phosphogypsum in civil engineering as a structural material in Turkey is investigated. For this purpose, a number of physical analysis was conducted on the natural gypsum, phosphogypsum and the mixture in specific proportions phosphogypsum and natural gypsum. Determination of crystal water, sieve analysis, determination of set duration and flow diameter, Ph determination, the amount of moisture content determination, determination of flexural and compressive strength and surface hardness are in the physical analysis. Natural gypsum is the degree of Ph 7 and phosphogypsum is the degree of Ph 3. Limiting the use of phosphogypsum as a material due to the acidic property of breaking and compressive strength values were prepared by mixing the proper proportions.Key Words : Phosphogypsum, the natural gypsum, phosphoric acid, environmental pollution, physical analysis.