Seyfe Gölü su kalitesi ve dip çamuru ağır metal özelliklerinin belirlenmesi
Investigation of water and sediment heavy metal quality in the Seyfe Lake
  1. Tez No: 321615
  2. Yazar: VİLDAN BÖLÜKBAŞI BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERİL SALMAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Seyfe Gölü'nde 1 yıllık periyotta dönemsel (ilkbahar, yaz, sonbahar, kıs) olarakyapılan bu çalısma kapsamında göl suyu ve sedimentte ağır metal (Cd, Pb, Cr,Co, Ni, Zn, Cu, As) miktarları tespit edilmeye çalısılmıstır. Yine bu çalısmakapsamında, göl havzası içinde yoğun olarak yapılan tarımsal faaliyetlerdekullanılan sentetik gübre ağır metal miktarlarının su ve sediment kalitesiüzerindeki etkisi arastırılmıstır. Su analiz sonuçlarına göre Seyfe Gölü sukalitesi Pb, As ve Cd miktarlarıyla Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'ne göre IV.Sınıf su kalitesine girmektedir. Cu, Co ve Cr miktarına göre II. Sınıf su kalitesi,Ni ve Zn miktarlarına göre de I.sınıf su kalitesine sahip özellik göstermektedir.Mevsimsel dönemlere göre sediment örneklerinde yapılan analiz sonuçlarınagöre yaz döneminde Zn>Pb>As>Cr>Ni>Cu>Co>Cd; kıs döneminde iseZn>Pb>As>Cr>Ni>Cu>Cd>Co sıralamaları seklinde metalkonsantrasyonlarının değisimi hesaplanmıstır. Genel olarak Seyfe Gölü'ndemevsimsel dönemlerde değiskenlik göstermesine rağmen ağır metal birikimdensöz edilebilir.Özellikle arsenik yıllık ortalama değerleri yönetmelik sınırdeğerlerinin oldukça üstünde kalmaktadır ve buda tabanda ciddi bir arsenikbirikimini göstermektedir. Seyfe Gölü su ve sediment kalitesinin ağır metallerbakımından incelendiği bu çalısmada, gölün metal kirliliği ile karsı karsıyaolduğu sonucunu ortaya koymaktadır. Göl havzasının bulunduğu alandaözellikle endüstriyel kaynaklı bir kirletici kaynağın bulunmaması ve bölgedeyoğun olarak tarımsal faaliyetlerin yapılması, tarımsal kaynaklı bir ağır metalkirliliği probleminin olduğunu düsündürmektedir. Bölgedeki tarım arazilerindekullanılan sentetik gübre komposizyonlarındaki yüksek metal miktarları da buteoriyi desteklemektedir.Anahtar Kelimeler : Seyfe Gölü, Ağır Metaller, Sediment, Sentetik Gübreler
Özet (Çeviri)
The scope of this study was studied to determine quantities of water andsediment of lake the amounts of heavy metals(Cd, Pb, Cr, Co, Ni, Zn, Cu, As) inone year period as seasonally (spring, summer, autumn, winter) in the SeyfeLake. Again the scope of this study, researched the effect upon water andsediment quality intensive agricultural activities in the basin of the lake intheamounts of heavy metals used in synthetic fertilizer. According the results ofwater analysis, Lake Seyfe's water quality Pb, Cd and As according to theRegulation on Water Pollution Control IV. quality of water entering the class.According to the amount, Cu, Co and Cr II. Class of water quality, Accordingto the amount of Ni and Zn in the water quality feature shows I.sınıf. Accordingto the analysis of sediment samples according to seasonal periods; in summerZn>Pb>As>Cr>Ni>Cu>Co>Cd; In the period of winterZn>Pb>As>Cr>Ni>Cu>Cd>Co are calculated in metal concentrations. Ingeneral, periods of seasonal changes in Lake Seyfe despite the accumulation ofheavy metals may be mentioned. Quite above the average values of the annuallimit values for arsenic, especially the regulation of arsenic accumulation is aserious fall and pruning at the base. Seyfe Lake water and sediment quality interms of heavy metals investigated in this study, we show that the result is faceto face with metal pollution in the lake.Especially in the area of the lake basin is a source of industrial pollutant sourcesand the lack of intensive agricultural activities in the region canceled, a heavymetal pollution from agricultural sources suggest that the problem. Amounts ofsynthetic fertilizers used in agricultural land in the region also supports thistheory with a higher metal compositions.Key Words : Seyfe Lake, Heavy Metals, Sediment, Synthetic Fertilizers