Betonun çekme dayanımının öngermeli kirişlerde yerdeğiştirmelere etkisi üzerine program geliştirme
Programming of concrete tension strength effect on the deflection of prestressed concrete beams
- Tez No: 321617
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BEGİMGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada, betonun çekme dayanımının öngermeli kirişlerde yer değiştirmelere etkisi araştırılmıştır. Betonun çekme dayanımı, günümüz yönetmeliklerinin de zorunlu kıldığı şekilde betonarme ve öngermeli elemanların tasarımında ihmal edilmektedir.Sunulan çalışmada, betonun bu davranışını ifade edecek 6 farklı malzeme modeli incelenmiştir. Bu amaçla, Visual Basic dilinde program hazırlanarak malzeme modelleri karşılaştırılmıştır.Program, dikdörtgen, T ve I olmak üzere 3 farklı kesitin analizini yapabilecek şekilde hazırlanmıştır.Anahtar Kelimeler : Beton, Çekme dayanımı, Öngermeli beton, Kiriş, Yerdeğiştirme, Programlama
Özet (Çeviri)
In this study, effect of concrete tension strength on the deflection of prestressed beams is investigated. The tensile strength of concrete, as required by current codes, is neglected in the design of prestressed and reinforced concrete elements.In the present study, 6 different material models are investigated for the expression of this behavior of concrete. For this purpose, a software program is developed in Visual Basic to compare diverse material models.The program is able to analyse different sections such as rectangular, T and I.Key Words : Concrete, Tension strength, Prestressed concrete, Beam, Deflection, Programming