Betorarme ve kısmi öngermeli kirişlerde yerdeğiştirmelere betonun çekme dayanımının katkısı
Effects of tensile strength of concrete on the defflection of concrete and partially prestressed
  1. Tez No: 85743
  2. Yazar: MUHARREM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SIDDIK ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, betonun çekme dayanımı gözönüne alınarak çatlamış betonarme kirişlerde eğrilik ve yer değiştirmeler elde edilmiştir. Betonun çekme dayanımı, basmç dayanımına oranla çok düşüktür. Bu yüzden betonarme kirişleride deformasyon hesaplarında betonun çekme dayanımı ihmal edilir. Kırılma aşamasındaki betonarme kirişlerin eğrilik ve yerdeğiştirme analizleri için bir yöntem sunulmuştur. Betonun çekme dayanımı için mikroçatlaklar yüzünden oluşan ve yumuşamayı gösteren eksenel gerilme-uzama diyagramı kullanılmıştır. Çekmede gerilme-uzama özellikleri direk çekme deneylerinden elde edilen diyagram olup son zamanlarda betonun kırılma test sonuçlarım modellemede yaygın kullanılmaktadır.11 Önerilen yöntemin çok geniş bir uygulama alam vardır. Bu yöntem, kısa süreli yükler altında çatlamış kirişlere uygulanabilir.Anahtar Kelimeler : Çekme dayanımı, kısmi öngerme, moment-eğrilik, moment-yerdeğiştirme
Özet (Çeviri)
In this study, deflections and curvature of reinforced concrete bemas are calculated in the view of accepting concrete with nonzero tensile strength. The tensile strength of concrete is very small in proportion to compressive strength of concrete. For this reason in the calculation of deflection and curvature of reinforced concrete beams the tensile strength of the concrete is neglected. A consistent theory for the analysis of curvature and deflections of reinforced concrete beams in the cracking stage is presented. The theory assumes concrete to have a nonzero tensile carrying capacity characterized by a uniaxial stress strain diagram which characterizes progressive microcracking due to strain softening. The tensile stress strain properties are the same as those which are obtained in direct tensile tests and those which have recently been used with success modelling fracture test results for concrete.av Presented theory has great application area. This theory can be used with reinforced concrete beams under short time loading.Keywords Tensile strength, partially prestressed, moment- curvature, moment-deflection