Çelik ve kompozit boruların çarpma davranışı ve koruyucu yapıların etkileri
The impact behaviour of steel and composite pipes and effects of protective structures
  1. Tez No: 321622
  2. Yazar: ONUR GEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Mekaniği Laboratuarında yapılan bu çalışmanın amacı çelik ve kompozit borulara gelen darbe kuvvetlerine karşı, farklı şekillerdeki tabakalı koruyucu yapıların enerji sönümleme yeteneklerinin dinamik test düzeneği yardımı ile incelenmesidir.Çalışma kapsamında farklı şekillerde tasarlanmış tabakalı koruyucu bariyer tipi yapıların darbe kuvvetlerine karşı etkinliğinin ve enerji sönümleme yeteneğinin araştırılması yapılmıştır. Çalışmada özellikle geogrid ve geotekstillerin kullanımının ve granüler malzemenin rölatif sıkılığının tabakalı yapının performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, yapı mekaniği laboratuarında hazırlanmış bulunan sabit ağırlık düşürme test düzeneği kullanılarak gerçekleştirilmiş deneylerden dinamik deformasyon ve ivme ölçümleri yapılmıştır. Sabit ağırlık düşümünden dolayı ortaya çıkan enerji, ölçülecek dinamik deformasyon ile ilişkilendirilerek, tabakalı yapının etkinliği belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Boru sistemleri, koruma yapıları, kaya düşmesi, darbe
Özet (Çeviri)
In this study, an experimental investigation carried out to estimate the energy dissipation efficeiency of multi layered systems designed for impact loadings. The study focused on examining the effects of reinforcement, use of geotextiles and geogrids, and the relative density of granular materials on the performance of the structure. For this purpose, model scale experiments conducted in the drop weight impact test setup constructed in the structural mechanics laboratory. The measured dynamic strain and stresses compared to the drop weight energy to measure the efficiency. The results can be used as a guide for the design of barrier structures, which are aimed to serve as protection measures for dynamic loadings such as rockfall.Key Words : Pipe systems, protective structures, rock fall, impact