Farklı iklim kuşaklarında yer alan eko-kentlerin, tasarım ilkelerinin derlenmesi ve Türkiye için ekolojik kentsel tasarım ön çalışma önerisi
Eco-cities in different climate zones, preliminary proposal for the completion of design principles of ecological urban design for Turkey
  1. Tez No: 321621
  2. Yazar: AZADEH REZAFAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dünyanın ikliminin değiştiği ve yerkürenin hızla ısındığı günümüzde iyice etkisini göstermeye başlayan küresel ısınma sonuçlarından biridir. Küresel ısınmanın iklim koşullarında meydana getirdiği değişikliklerin etkileri sadece çevreyle sınırlı kalmayıp birçok değişimi de beraberinde getirmiştir. Doğal kaynakların hızla tüketilmeye başlanması, çevre sorunlarının ortaya çıkması ile birlikte insanların dikkatini doğaya çekmiştir. Böylece sürdürülebilirlik kavramı ortaya çıkmış ve önem kazanmıştır. Doğal çevrenin zarar görmesinde etkili olan en büyük etikeyicilerden birisi, hızlı nüfus artışı ve göçe karşılık veren hızlı kentleşmedir. Hızlı kentleşme ile daha fazla alan yerleşime açılmış ve doğa daha fazla bozulmaya başlamıştır. Geleneksel kent planlama olgusu bu tahribat karşısında çözümü olmadığı bir gerçektir. Bu yüzden özellikle son yıllarda, doğal kaynakların sürdürülebilirliğini gözeten ve insanla çevre arasındaki etkileşimi ele alan Ekolojik Planlama yaklaşımı gündemde.Bu çalışmada ekolojik planlama yaklaşımı irdelenmiştir. Köppen iklim sınıflandırılması esas alınarak uluslararası alanda başarılı olmuş farklı eko kentlerein, iklime uygun ekolojik planlama ilkeleri ile ödüllü eko-kent projelerin ilkeleri incelenip bu ilkeler karşılaştırmak amacıyla tablolaştırılmıştır. Türkiye küresel ısınmadan en fazla etkilenen ülkeler arasında yer aldığı için, çalışmanın sonunda Türkiye'nin aynı iklim kuşaklarına sahip olan alanları için uygulanabilir ekolojik planlama modeli oluşturulmuştur.Anahtar Kelimeler : Ekolojik Kentsel Tasarım, Sürdürülebilir Kentler, Ekolojik ayak izi, Tasarım Rehberleri, İklim Sınıflandırılması
Özet (Çeviri)
One of the results of the global warming which we come up nowadays is The Earth?s climate changing and also warming up the Erath. Global warming which causes lots of changes in the criteria of climate does not limited solely to the environment but results in many other changes. Starting fast depleting natural resources, together with the emergence of environmental problems have attracted people?s attention to nature. Thus, the concept of sustainability emerged and gained importance. One of the biggest factors that affect the natural environmental is rapid population and fast urbanization, which also corresponds to migration. With rapid urbanization, more space was opened to settlement and further degradation of nature happens. The fact is, destruction of traditional urban planning in the face of this phenomenon is not a solution. This is specially in recent years, considered the sustainability of natural resources and ecological planning approach that addresses the interaction between man and the environment on the agenda.This study examined the ecological approach for planning. Koppen climate classification based on the different eco-cities have been successful in the international arena, climate, award-winning eco-city projects in accordance with the principles of ecological planning principles examined and shown to compare with the principles. Also for Turkey which is one of the countries, which is affected by global warming also, ecological planning model applied.Key Words : Ecological Urban Design, Sustainable Cities, Ecological Footprint, Design Guidelines, Climate Classification