Fuzzy normlu uzaylarda operatörler
Operators in fuzzy normed spaces
  1. Tez No: 321623
  2. Yazar: MUHAMMED RECAİ TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında; fuzzy normlu uzaylarda operatörler ele alınmıştır. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde girişe yer verilmiştir. İkinci bölümde, daha sonraki bölümlere yardımcı olması için fuzzy norm ve fuzzy normlu lineer uzaylar için yakınsaklık, Cauchy dizisi, sınırlılık, kompaktlık ve bunların n-normdaki tanımları verilmiştir. Üçüncü bölümde fuzzy normlu uzaylarda operatörler ve bu operatörlerin süreklilik ve sınırlılığından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde fuzzy n-normlu uzaylarda operatörlerin süreklilik ve sınırlılıkları incelenmiştir.Anahtar kelimeler : Fuzzy norm, Operatör, n-norm, Fuzzy süreklilik, Sınırlılık
Özet (Çeviri)
In this thesis study, operators from fuzzy normed space are introduced. This paper consists of four sections. In the first section, introduction part is taken place. In the second section, fuzzy norm and in fuzzy normed linear spaces convergence, Cauchy-sequence, boundedness, compactness for and their definitions in n-norm are given in order to help the upcoming parts. In the third section, operators from fuzzy normed space and their continuity and boundedness are mentioned. In the fourth and last section, continuity and boundedness of operators from fuzzy normed space are studied.Key Words : Fuzzy norms, The operator, The n-norm, Fuzzy continuity, Boundedness