Brinkman-Forchheimer denklemlerinin çözümlerinin varlığı, tekliği, Forchheimer ve Darcy katsayılarına sürekli bağımlılığı üzerine
On existence and uniqueness of the Brinkman-Forchheimer equations solutions and continuous dependence on Forchheimer and Darcy coefficients of the Brinkman-Forchheimer equations
  1. Tez No: 321627
  2. Yazar: ORKUN YEŞİLOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ DİNLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde; Brinkman-Forchheimer Denklemlerinin çözümlerinin varlığı, tekliği, Forchheimer Katsayısı ve Darcy Katsayısına sürekli bağımlılığı incelenmiştir. Birinci bölümde, Brinkman-Forchheimer Denklemlerinin çözümlerinin varlığı, ikinci bölümde bu çözümlerin tekliği, üçüncü bölümde bu çözümlerin normunda Forchheimer Katsayısına sürekli bağımlılığı ve dördüncü bölümde ise bu çözümlerin normunda Darcy Katsayısına sürekli bağımlılığı gösterilmiştir. Çalışma, literatürde bilinen sonuçlar araştırılarak oluşturulmuştur.Anahtar Kelimeler : Brinkman-Forchheimer Denklemleri, sürekli bağımlılık,Forchheimer Katsayısı, Darcy Katsayısı
Özet (Çeviri)
In this thesis, the existence and uniqueness of the Brinkman- Forchheimer equations solutions and the continous dependence of Forchheimer and Darcy coefficients on Brinkman- Forchheimer equations are investigated. In the first chapter the existence of solutions, in the second chapter the unıqueness of these solutions, in the third chapter the continous dependence of Forchheimer coefficient on norm to these solutions, in the fourth chapter the continous dependence of Darcy coefficient on norm to these solutions are shown. This work is performed by investigating the results known in literature.Key Words : Brinkman-Forchheimer Denklemleri, sürekli bağımlılık,Forchheimer Katsayısı, Darcy Katsayısı