Konya ili yolculuk zaman değerleri
Passenger time value for Konya province
  1. Tez No: 321629
  2. Yazar: MURAT DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET BAYIRTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Son yıllarda ülkemizde ulaştırma sektöründe çok büyük yatırım projeleri hayata geçirilmiştir. Bundan sonra da bu büyük yatırımların devam edeceği anlaşılmaktadır. İstanbul Boğazı Tüp Geçit (Marmaray) Projesi, Ankara-Eskişehir ve Konya-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projeleri, Gebze-İzmir (Körfez Köprüsü Dahil) ve Kamuoyunda 3.Boğaz Köprüsü olarak bilinen Kuzey Marmara Otoyol Projeleri ve Bölünmüş Yol Projeleri yapımı tamamlanmış, uygulama aşamasına geçilmiş veya planlama çalışmaları devam eden projelerden bazılarıdır. Bu projelerin hepsinin ortak özelliği maliyet açısından çok büyük ölçekli projeler olmasıdır.Bu kadar büyük yatırım projelerinin ekonomik gerekçeleri kamu kaynaklarının etkin kullanımı açısından büyük önem taşımaktadır.Bu çalışmanın amacı; ülkemiz ulaştırma sektörü fizibilite analizlerinde önemli bir etki konumundaki yolculuk zaman değerinin Konya ili temelinde tesbit edilmesidir. Yolculuk zaman değeri, birim seyahat süresi tasarrufuna yolcuların biçtiği parasal değerdir. Bu değer, ulaştırma tür tercih niteliği araç içi zaman, araç dışı zaman (yürüme, bekleme ve aktarma zamanları), konfor ve güvenlik gibi birçok değişkenin, bileşkesi veya kompozisyonu ile belirlenebilmektedir.Bu çalışmada Konya'da yaşayan nüfusun ortalama yolculuk zaman değerleri karayolu ve Konya-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi temelinde analiz edilmiştir. Parasal değerlerle ifade edilemeyen etkilerin modellenmesinde dünyada yaygın olarak kullanılan `İfade Edilen Tercihler Yöntemi' kullanılarak yapılan çalışmada Konya nüfusunu temsil eden ve tesadüfi olarak seçilen bir örnekleme yöntemin gerektirdiği şekilde anketler tasarlanarak uygulanmıştır.Bu anketlerde elde edilen verilerin, gelişmiş istatistiksel analizleriyle Konya nüfusunun farklı gruplarına ait yolculuk zaman değerleri tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, many transportation investment projects have been implementing in Turkey. And, it seems they will continue to be implemented. The Projects of Bosphorus Under Passage, Ankara-Eskişehir and Konya-Ankara High Speed Railways, Gebze-İzmir and North Marmara Motorways, and Double Carriageways are in operation, construction stage or planning phase. Common characteristic of these projects is that they are all very big scale projects in cost.Appraisal of these projects is very important to use public resources efficiently. To model these effects is the most critical step of the appraisal since sound and realistic modelling directly affetcts the result.The aim of this study is to determine the passenger value of time (VoT), one of the most inportant effects of the cost benefit analysis of transport projects, in Konya Province. Value of time is an economic value people put on unit time savings. It is a complicated subject that should be analyzed on the sample chosen for study area considering all of the characteristics like the time for walking, waiting, interchange or in-vehicle time, comfort, and safety in the context of people?s choice of transportation alternatives.Passenger VoT of the people living in Konya has been analyzed in the context of Konya-Ankara Highway and competing High Speed Railway Project. Stated preference concept, which is widely used in the world to monetize the effects that cannot be expressed in monetary terms is used to design the questionnaire. They applied to a random sample chosen to represent Konya population.The data obtained from the questionnaires have been analyzed using complicated statistical methods and VoT of different groups of Konya population is shown.