Iptv ağlar için multicast yönlendirme protokolü
Multicast routing protocol for IPTV networks
  1. Tez No: 321630
  2. Yazar: ÖZLEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. M. ALİ AKCAYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Televizyon günlük yaşantımızın önemli bir parçasıdır. Yeni nesil İnternetProtokol Televizyon (IPTV) 'lar yayın yaparken kullanıcı ile etkileşim içindedir.IPTV son kullanıcı tarafından yönetilir. Bu çalışmada IPTV ile ilgili bazı geneltanımlar, IPTV yazılım ve donanımları, IPTV için protokoller ve videosıkıştırma teknikleri incelenmiştir. IPTV için ağ dağıtım teknolojileri ve birHome of Quality (HoQ) değerlendirmesi detaylı olarak incelenmiştir.Bu çalışmada farklı protokoller kapsamlı olarak test edilmiş vekarşılaştırılmıştır. Protokolleri gerçekleştirmek için Network Simulator-2 (ns2)kullanılmıştır. Farklı multicast protokolleri test edilmiş ve kayıp paket sayısı,dalgalanma, yönlendirilen paket sayısı, gönderilen/alınan paket sayılarısonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, television is an important part of our daily life. The new generationInternet Protocol Television (IPTV) are interacting with user while streaming.IPTV is managed by end user. In this study, some basic terms about IPTV, thesoftware and hardware of IPTV, protocols and video compression techniquesfor IPTV are investigated. The network technologies for IPTV and a Home ofQuality (HoQ) evaluation for IPTV have been investigated in details.In this study, different protocols have been tested and compared extensively. Tosimulate protocols, Network Simulator 2 (ns2) has been used. Differentmulticast protocols have been tested and experimental results obtained forpacket loss rate, jitter, number of forwarded packet and number ofsent/received packet.