Cumhuriyet sürecinde toplu konut - politika ilişkisi : Ankara örneği
Mass housing - politics relationship during the Republic period: case of ankara
- Tez No: 321642
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Batı ülkelerine paralel gelişim çizgisi içinde ülkemizde sanayileşme ile birlikte sosyal, ekonomik ve politik yönden farklılıkların yaşandığı bir süreç başlamıştır. Halkın yaşam koşullarının doğrudan etkilendiği bu süreçte, göçler sonucu ``barınma'' eylemi önemli bir sorun olarak ortaya çıkmış, gelişen süreç sonucu bu sorun ``toplu konut'' ile çözülmeye çalışılmıştır. Barınma sorunu ile birlikte, kentsel metropol yaşam modeli olarak kabul edilen ``toplu konut'' üretimi, büyük kentlerden başlayarak tüm kentlerin gelişimlerini etkileyen politik bir araca dönüştürülmüştür.Çalışma kapsamında, Ankara örneğinde toplu konut üretimi, günümüze kadar olan gelişim süreci içerisinde, mevcut politikalar ile ilişkilendirilerek incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : Toplu Konut, Politika, Cumhuriyet Donemi, Ankara
Özet (Çeviri)
Along with the Industrial Revolution, a period with social, economic and political differences began in Turkey, in a parallel development line with the western countries. During this period effecting the living conditions of communities directly, the shelter fact emerged as an important problem because of the internal migrations, and the problem was tried to be resolved by mass housing. Along with the shelter problem, the production of mass housing, which was agreed as an urban metropol living model, was turned to a political tool effecting the development of all of the cities.Within the scope of this research, production of mass housing is studied through the case of Ankara, within the process of its development till present day, related with the politics.Key Words : Mass Housing, Politics, Republic Period, Ankara