Bazı yeni pürin türevlerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of some novel purine derivatives, evaluation of their structures by spectroscopic methods and investigation of their biological activity
- Tez No: 321641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DİŞLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada, biyolojik aktivite gösteren ve 9 konumunda farklı alkil grupları taşıyan bazı yeni pürin türevleri sentezlenmiştir. 6-Kloropürinin potasyum tiyosiyanür ile verdiği yer değiştirmesi tepkimesinden 6-tiyosiyanato-9H-pürin bileşiği elde edilmiştir. 6-Tiyosiyanato-9H-pürin bileşiğinin potasyum karbonat ve alkil halojenürler ile tepkimesi sonucu 9-alkil-6-tiyosiyanato-9H-pürin bileşikleri elde edilmiştir. 6-Kloro-9-alkil-9H-pürin bileşiklerinin 5-aminotetrazol ile tepkimesi sonucu [9-alkil-N-(1H-tetrazol-5-il)-9H-pürin-6-amin] bileşikleri; 1-metil-5-merkaptotetrazol ile tepkimesi sonucu da [9-alkil-6-(1-metil-1H-tetrazol-5-iltiyo)-9H-pürin] bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemlerle (FT-IR, 1H-NMR, 13C-APT, HR-MS) aydınlatılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin antimikrobiyal aktiviteleri ve DNA ile etkileşimleri incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : Pürin türevi, antimetabolit, tetrazol, DNA etkileşimi, antimikrobiyal aktivite
Özet (Çeviri)
In this study, some novel biologically active purine derivatives having different substituents at position 9 were synthesized. The substitution reaction of 6-chloropurine with potassium thiocyanate gave 6-thiocyanato-9H-purine. Treatment of 6-thiocyanato-9H-purine with appropriate alkyl halides in the presence of potassium carbonate generated 9-alkyl-6-thiocyanatopurines. 9-alkyl-N-(1H-tetrazol-5-yl)-9H-purin-6-amines have been synthesized from the reaction of 6-chloro-9-alkyl-9H-purines with 5-aminotetrazole, and 9-alkyl-6-(1-methyl-1H-tetrazol-5-ylthio)-9H-purines have been synthesized from the reaction of 6-chloro-9-alkyl-9H-purines with 1-methyl-5-mercaptotetrazole. The structures of the synthesized compounds were confirmed by spectroscopic techniques (FT-IR, 1H-NMR, 13C-APT, HR-MS). The antimicrobial activity of the synthesized compounds and the effect of the compounds on DNA were investigated.Key Words : Purine derivative, antimetabolite, tetrazole, DNA interaction, antimicrobial activity