Hegzagonal bor nitrürün karakterizasyonu ve kalıp ayırıcılarda kullanılabilirliği
Characterization of hexagonal boron nitride and useability in moulding releases
  1. Tez No: 321652
  2. Yazar: ELİF ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MURATHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Türkiye'nin % 72 civarında olduğu tahmin edilen bor madeni kaynaklarından ileri teknolojiye dönük uç ürünlerin global ticaret ölçeğinde milli gelir payının oldukça yüksek olacağı bilinmektedir. Bor cevherlerinin teknolojik ürünlere dönüştürülmesiyle stratejik öneme sahip ve kar marjı yüksek ürünlerle konjonktürel pazar payına sahip olunabilecektir. Bu amaçla hegzagonal bor nitrür yüksek sıcaklık refrakterliği, ısıl iletkenlik, kimyasal inertlik ve kolay işlenebilirlik özellikleri sebebiyle yüksek sıcaklık yataklarında katı yağlayıcı, cam ve metallerin kalıp dökümünde kalıp ayırıcı olarak kullanılmaktadır.Bu çalışmada yüksek saflıktaki hBN'nin XRD, FTIR ve SEM cihazları ile karakterizasyon çalışmaları yapılmış; kalıp ayırıcı özeliği için uygun pigment eşliğinde karışım hazırlanarak 200 0C'de çelik kalıba püskürtme yöntemiyle kalıptan kolay ayrılabilme deneyleri sanayi-arge desteğiyle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar literatür verileriyle uyumlu olup ticari kalıp ayırıcılardan daha az kullanım ömrü tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : bor, hBN, kalıp
Özet (Çeviri)
Turkey has approximately 72 % as estimated for boron mineral resources and it is known that obtaining of high-tech end products the scale of the global trade in the share of national income will be very high. Hexagonal BN has high temperature refractiveness, thermal conductivity, chemical inert and easy processability properties, so it has been used in high temperature bed solid lubricants, glass and metal of the casting mold and the mold releases .In this study, XRD, SEM and FTIR analysis of high purity hBN have been done and for mold release features a mixture has been prepared with appropriate pigment and mold release experiments has been sprayed with pulverization of this mixture to stainless steel mold in 200 0C with the support of industrial research and development. Handed results have been accordanced with literature results, service-life of this mixture has been determined less than commercial mold release.Key Words : boron, hBN, mold