(Aminometil) polistirenin modifiye edilerek karbinolamin, schiff bazı ve onların Ni(II) ve Cr(III) koordinasyon polimerlerinin sentezi ve antimikrobiyal özelliklerinin değerlendirilmesi
By being modified the (Aminomethyl) polystyrene, the synthesis of carbinolamine, schiff base and their Ni(II) and Cr(III) coordination polymers and the evaluation of antimicrobial properties
  1. Tez No: 321645
  2. Yazar: ESRA BOZKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, öncelikle, (amimometil)polistiren ile salisilaldehit, 5-florosalisilaldehit, 5-floro-3-klorosalisilaldehitin katılma reaksiyonu sonucunda üç yeni karbinolamin içeren polimer sentezlendi. Buna ek olarak (aminometil)polistiren ile 5-floro-3-metilsalisilaldehitin katılma-ayrılma reaksiyonu sonucunda ise bir adet yeni schiff bazı içeren polimer sentezlendi. Daha sonra, bu polimerlerin Ni(II) ve Cr(III) kompleksleri kalıp yöntemine göre hazırlandı.Modifiye olmuş tüm polimerler ve onların Ni(II) ve Cr(III) komplekslerinin yapısı 1H-NMR, FT-IR, UV-GB, TGA-DTA gibi spektral analizlerin yanı sıra element analizi ile karakterize edildi. Modifiye olmuş polimerlerin yüzey yapısında meydana gelen değişiklikler SEM-EDX analizi ile incelendi. Veriler göz önüne alındığında Ni(II) kompleksleri için karedüzlem, Cr(III) kompleksleri için ise oktahedral geometri önerildi.Ayrıca modifiye olmuş tüm polimerlerin, Ni(II) ve Cr(III) komplekslerinin Staphylococcus aureus ATCC25923, Escherichia coli ATCC-1280, Salmonella typhi H NCTC- 901.8394, Pseudomonas putida sp., Brucella abortus (A.99, UK-1995) RSKK-03026, Shigella dysenteriae typ 10, Listeria monocytogenes 4b, Burucella cereus, Staphylococcus epidermis, Micrococus luteus ve Candida albicans Y-1200-NIH'a karşı antibakteriyel ve antifungal aktiviteleri incelendi. Antimikrobiyal test sonuçları karşılaştırıldığında Cr(III) koordinasyon polimerlerinin, çalışılan bakterilere karşı daha etkili olduğu görüldü.Anahtar Kelimeler : Schiff bazı, (aminometil)polisitiren, koordinasyon polimeri, antimikrobiyal aktivite ve ilaç
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, as a result of a participation reaction of (aminomethyl)polystyrene with salicylaldehyde, 5-fluoro-salicylaldehyde and 5-Fluoro-3-chloro-salicylaldehyde, three new polymers containing carbinolamine were synthesized. In addition to this, in the condensation reaction of the (aminomethyl)polystyrene with 5-fluoro-3-methyl-salicylaldehyde, a new polymer containing schiff base were synthesized. After then, Ni(II) and Cr(III) complexes by via template were prepared.Structure of all modified polymers and their Ni(II) and Cr(III) complexes have been characterized by using spectral analysis such as 1H-NMR, FT-IR, UV-GB, TGA-DTA and elemental analysis. The changes in the surface structure of modified polymers were examined with SEM-EDX analysis. Square planar geometry for the Ni(II) complexes, octahedral geometry for the Cr(III) complexes were suggested.Antibacterial and antifungal activities of modified polymers and their Ni(II) and Cr(III) complexes were investigated against the Staphylococcus aureus ATCC25923, Escherichia coli ATCC-1280, Salmonella typhi H NCTC- 901.8394, Pseudomonas putida sp., Brucella abortus (A.99, UK-1995) RSKK-03026, Shigella dysenteriae typ 10, Listeria monocytogenes 4b, Burucella cereus, Staphylococcus epidermis, Micrococus luteus and Candida albicans Y-1200-NIH. When the antimicrobial test results compared, Cr(III) coordination polymers were seen more effective against the studied bacteria.Key Words : Schiff bases, (aminomethyl)polystyrene, coordination polymers, antimicrobial activity and drug