Süperiletken lineer hızlandırıcıdan elde edilen serbest elektron lazerine dayalı kızılötesi spektroskopisi ve uygulama alanları
Investigation of infrared specroscopy and its applications based on free electron laser produced by superconducting linear accelerator
- Tez No: 321667
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, kızılötesi serbest elektron lazerinin (IR SEL) fiziği anlatılmış ve SEL uygulamaları incelenmiştir. Türk Hızlandırıcı Merkezi projesinde kullanılması düşünülen SEL dalgaboyu aralığı 2.5-250 ?m'dir. Bu dalgaboyu aralığında dünyadaki SEL laboratuvarlarında yapılan endüstriyel ve bilimsel uygulamaları incelenmiş ve SEL laboratuvarlarında kullanılan malzeme, cihazlar, laboratuvar koşulları belirlenmiştir. Ayrıca incelenen bu uygulamaların, THM TARLA tesisinde kullanılacak olan osilatör SEL ile yapılabilecek malzeme-SEL etkileşimi için uygulanabilirliği araştırılmıştır. Malzeme karakterizasyonu için kullanılan ince filmlerin büyütülmesi, kaplanması, işlenmesiyle ilgili yöntemler belirlenmiştir. Bunlardan PECVD (Plasma Enhanced Chemical Vapor Deposition) ile ? SiO ? _2-SiN ince filmlerinin büyütülmesi ve FTIR (Fourier Transform IR) Spektroskopisi ile karakterize edilmesi çalışmaları teorik ve deneysel olarak anlatılmıştır.Anahtar Kelimeler : Kızılötesi spektroskopisi, SEL, lineer hızlandırıcı, IR SEL uygulama alanları
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis is to represent the physics and the investigation of the applications of infrared free electron laser. The wavelentgh which is considered to be used at Turkish Accelerator Center is in the range of 2.5-250 ?m. Among the industrial and scientific applications, and the material characterisation with FEL which performed in FEL laboratories around the world were investigated for this range of wavelength, and the used materials, devices and laboratory conditions determined for FEL laboratories. Moreover, applicability of interactions of material-FEL investigated for the establishment of THM IR FEL. The methods for the enlargement and coating of the films for the material charactarisation were investigated. Among these methods with the help of PECVD (Plasma Enhanced Chemical Vapor Deposition) the ? SiO ? _2-SiN thin film enlargement and the studies about charactarisation with FTIR (Fourier Transform IR) were peresented as theoretically and experimentally.Key Words : IR spectroscopy, FEL, linear accelerator, IR FEL applications