Süperiletken lineer hızlandırıcıdan elde edilen serbest elektron lazeri için foton diyagnostiği?nin teknik tasarımı
Technical design of photon diagnostics for free electron laser produced by superconducting linear accelerator
- Tez No: 342890
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Türk Hızlandırıcı Merkezi (THM) projesi kapsamında, kurulumu devam etmekte olan TARLA (Turkish Accelerator and Radiation Laboratory at Ankara) tesisinde, Süperiletken hızlandırıcıdan 15 ? 40 MeV aralığında enerjiye sahip elektron demetinin elde edilmesi planlanmaktadır. Bu enerji aralığındaki elektronlar farklı iki optik rezonatör?den geçirilerek 2,5 ?m ? 250 ?m dalgaboyu aralığında Serbest Elektron Lazeri?nin (SEL) elde edilecektir. Bu çalışmada, kızılötesi SEL?in zaman yapısı, şiddeti, bant genişliği, atma uzunluğu, dalgaboyu, güç ve frekans parametrelerinin ölçüleceği diyagnostik masasının tasarımı ele alınmıştır. Buna göre, TARLA-SEL için uygun olan diyagnostik masası üzerindeki ölçüm cihazları ve optik bileşenlerin özellikleri, düzeni belirlenmiştir. Otokorelatör dizaynı için He-Ne lazeri kullanılarak ön çalışmalar yapılmıştır. Ti: Sa lazeri ve SEL için önemli bir parametre olan lazer atma uzunluğu hesaplanmıştır. Tez çalışmasındaki deneyler ve hesaplamalar Almanya?da bulunan HZDR-ELBE radyasyon tesisi?nde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electron beam in energy range between 15 MeV ? 40 MeV from superconducting accelerators at TARLA (Turkish Accelerator and Radiation Laboratory at Ankara) facility, which is under construction, will be obtained regarding TAC (Turkish Accelerator Center) project. Infrared Free Electron Laser (FEL) will be radiated in 2,5 ?m ? 250 ?m wavelength range from two different optical resonators employing synchronised electron retardation. In this study gives details about the design of diagnostics table on which will be measured the time structure, intensity, bandwidth, pulse length, wavelength, power and frequency parameters of FEL. Apart from that, the set-up and properties of the measurement devices of the diagnostics and optical compounds are determined based upon being appropriate to TARLA-FEL. Especially, preparatory studies conducted for the autocorrelator system by using He-Ne laser. Therefore, the pulse length of the laser which is substantial parameter of Ti: Sa laser and SEL has been calculated. The experiments and theorotical studies in this thesis was carried out at HZDR - ELBE radiation source in Germany.