Elektrolitik ve alaşım bakır elektrotların elektro-erozyon ile işleme performansına etkisi
Effect of electrolytic copper and copper alloy tool electrodes on machining performance in electric discharge
- Tez No: 321668
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÇOĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Elektroerozyon ile işlemenin (EEİ) en önemli maliyet unsuru elektrodun üretilmesidir. EEİ'de en yaygın kullanılan elektrot malzemeleri bakır ve alaşımlarıdır. Maliyeti arttırmadan EEİ yapmanın yolu, ham madde maliyeti düşük, işlemesi kolay ve elektriksel aşınma direnci yüksek bakır alaşımlarını tespit etmektir. Bu çalışmada, EEİ'de yaygın kullanılan elektrolitik bakır CuCr1Zr ve CuCo2Be bakır alaşımları için işleme hızı, elektrot aşınma hızı, bağıl aşınma ve iş parçası yüzey pürüzlülüğü gibi temel EEİ performans karakteristikleri deneysel olarak incelenmiştir. Ayrıca, CuCr1Zr alaşımına uygulanan yaşlandırma işlemi sonrası artan elektriksel iletkenliğin EEİ temel performans karakteristiklerine etkileri incelenmiştir. Bu performans karakteristiklerinin alaşım türünden ve uygulanan yaşlandırma işleminden etkilendiği görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Elektro-erozyon ile işleme (EEİ), maliyet, elektrolitik bakır, CuCr1Zr alaşımı, CuCo2Be alaşımı, yaşlandırma, elektriksel iletkenlik.
Özet (Çeviri)
The most important cost element for the process of the electric discharge machining (EDM), is the production cost of electrodes. In EDM process copper and its alloys are commonly used as electrode materials. The way of the processing EDM without increasing the costs is to select the copper alloy having low material costs and high electrical wear resistance. In this study, effect of electrolytic copper, CuCr1Zr and CuCo2Be alloys, which are commonly used as electrode materials in EDM applications, on EDM performance outputs, namely, workpiece removal rate, relative wear and workpice surface roughness were experimantelly investigated, Also, effect of aging of CuCr1Zr alloys (results in increasing electrical conductivity) on the performance outputs in EDM process were examined. The performance outputs found to be affected by the types of copper alloy and the applied aging treatment.Keywords : Electro discharge machining (EDM), costs, electrolitic copper, CuCr1Zr alloy, CuCo2Be alloy, aging, electrical conductivity.