Traktörler için yakıt deposu tasarımı
Fuel tank design for tractors
  1. Tez No: 441842
  2. Yazar: İSA SERDAR TOPBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP İÇİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada; traktörlerin yakıt depolarında bulunan besleme hattının, çalışma şartlarına bağlı olarak davranışları incelenmiştir. Arazi tipi traktörde kullanılan yakıt deposu üzerinde çalışılmıştır. Mevcut emiş hattı ve depo belirli eğim açıları altında incelenmiş olup, yakıt yerine hava çekme sınırları teşhis edilmiştir. Ayrıca traktörün satışında, konulması gereken yakıt miktarının azaltılarak maliyetleri düşürmek amacıyla deponun iç tasarımında değişiklik planlanmıştır. Belirtilen aksaklıkları gidermek için emiş sistemine jet pompası ve onunla bağlantılı odacık tasarımı ilave edilmiştir. Doğru modeli bulmak için farklı formlarda iki jet pompası tasarımı üzerinde çalışılmıştır. Tasarımlar Solid Works programı ile 3 boyutlu olarak modellenmiştir. Bu modeller ANSYS şirketi tarafından sağlanan Fluent paket programına entegre edilerek jet pompalarında akış analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz ve hesaplamaların sonucunda eğik açılı jet pompası tasarımının dik açılı modele göre çekebildiği yakıt kapasitesi bakımından daha avantajlı olduğu anlaşılmıştır. Aynı giriş basıncı şartlarında eğik açılı jet pompası yaklaşık %2-3 kadar daha fazla yakıtı, deponun uzak bölgesinden emiş bölgesine çekebildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of the delivery line in the fuel tank of the tractors was investigated depending on the operating conditions of the tractors. The fuel tank of terrain type tractors was studied. The current suck pipes and fuel tank were examined under some slope angle and the limit of sucked air instead of fuel was identified. The changes of the interior design of the fuel tank also were planned in order to reduce the amount of the fuel to be filled in the tank during selling of the tractors. One jet pump design with fuel chamber was added to the sucking system to eliminate these stated shortcomings. Two types of jet pump design were considered in order to find the most efficient model. The 3D design of pump and chamber was done with Solid Works program. These designs imported in the software package Fluent, provided by ANSYS. As a result of the performed analysis and calculations, the wide angle jet pump design is advantageous compared to the perpendicular jet pump design in terms of fuel sucking capacity. Under the same inlet pressure conditions, it was observed that the wide angle jet pump design is able to suck approximately 2-3 % more fuel from the distant zone of the tank to the sucking zone, compared to the other pump design.