Yaşı ve sınıfı belli geridönüşüm agregalarının betonda kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of usability of certain age and class of recycling aggregates in concrete
- Tez No: 321685
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Geri dönüştürülmüş yapı malzemelerine olan talep son yıllarda büyük artış göstermiştir. Özellikle beton atıklarının, geri dönüşüm agregası olarak kullanılması yaygın hale gelmiş ve bu konu üzerinde birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, yaşı ve sınıfı belli beton atıklarından elde edilen iri ve ince agreganın geri dönüşüm agregası olarak bir alt sınıf betonda kullanım olanakları araştırılmıştır. Araştırmada; kırma iri agrega yerine %0, 10, 20, 30, 40, 50; kırma ince agrega yerine %0, 10, 20, 30, 40, 50; hem ince hem de iri agrega yerine %0, 10, 20, 30, 40, 50 oranların da geridönüşüm beton agregası (GDBA) kullanılmıştır. Beton örneklerinin 28 ve 90 günlük basınç dayanımları, elastisite modülleri birim ağırlık ve su emme oranları belirlenmiştir. Elde edilen deney sonuçlarına göre; GDBA'nın beton üretiminde kullanılabileceği görülmüştür.Anahtar Kelimeler : Atık beton, iri ve ince geri dönüşüm beton agregası, basınç dayanımı, elastisite modülü.
Özet (Çeviri)
The demand for recycled building materials has increased in recent years. Particular, concrete waste, recycling has become widely used as aggregate, and many studies have been done on this subject. In this study, a certain age and class of coarse and fine aggregate from waste concrete as recycled aggregate concrete, use a sub-class is investigated. In this study, coarse recycled concrete aggregate was used in the ratio of 0, 10, 20, 30, 40, 50%; fine recycled concrete aggregate was used in the ratio of 0, 10, 20, 30, 40, 50%; both the coarse and fine recycled concrete aggregate was used in the ratio of 0, 10, 20, 30, 40, 50 %and 100 % respectively in place of crushed sand. Compressive stress, unit weight, moduls of elasticity and water absorption rates tests were determined for these concrete samples for 28 and 90 days. According to the test results, it was found that recycled aggregate could be used in concrete.Key Word : Concrete waste, coarse and fine recycled concrete aggregate, compressive strength, modulus of elasticity.