Miselli ortamlarda nanotanecik oluşturulması
Preparation of nanoparticles in micellar media
  1. Tez No: 321686
  2. Yazar: ZEYNEP MERVE ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENAY TAŞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada sodyum bis(2-etilheksil)sülfosüksinat (AOT)/heptan/su ters misellerinde sentezlenen TiO2 nanotaneciklerinden cam destekler üzerinde TiO2 filimlerinin oluşturulması için optimum koşullar araştırılmıştır. TiO2 nanotaneciklerinin sentezlenmesinde sol-jel yönteminden yararlanılmıştır ve başlangıç maddesi olarak titanyum izopropoksit (TİPO) kullanılmıştır. Miselli ortamda hazırlanan solün TİPO derişiminin ve yaşlandırılmasının, karıştırma hızının, [H2O]/[TİPO] oranının, spin kaplama hızı gibi değişkenlerin ve Ti4+ iyonları ile kompleks oluşturan bazı ligandların nanotanecik ve film oluşumuna etkileri incelenmiştir. Daldırma ve spin kaplama yöntemleri film morfolojileri bakımından karşılaştırılmış ve spin kaplama yöntemi ile daha ince gözenekli ve daha üniform filimler oluşturulabileceği sonucuna varılmıştır. TiO2 filimlerinin morfolojileri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. SEM incelemeleri TiO2 filminin oluşma mekanizmasının ve ayrıca filmi oluşturan tabakaların ve TiO2 kristallerinin nano boyutlu yapı taşlarının belirlenmesine imkan vermiştirAnahtar Kelimeler :Titanyum dioksit, film oluşumu, miselli ortam, nanotanecik, AOT
Özet (Çeviri)
In this study, the optimum conditions for the preparation of TiO2 films on glass substrates from TiO2 nanoparticles synthesized in sodium bis(2-ethylhexyl)sulfosuccinate (AOT)/heptane/water reverse micelles have been explored. The sol-gel method has been utilized in the synthesis of TiO2 nanoparticles and titanium isopropoxide (TİPO) has been used as the precursor. The influences of some variables such as TİPO concentration and ageing of the sol prepared in micellar solution, stirring velocity, [H2O]/[TİPO ratio and spin coating speed on the nanoparticle and film formation have been investigated as well as the effects of some ligands complexing with Ti4+ ions. Dip-coating and spin coating methods have been compared in terms of the film morphologies and it has been concluded that more uniform films with smaller-sized pores can be produced by spin-coating method.Morphologies of TiO2 films have been investigated by scanning electron microscope (SEM). SEM studies enabled to determine the formation mechanism of the TiO2 films besides the nanosized building blocks of their layers and of the TiO2 crystals.Key Words :Titanium dioxide, film formations, miceller media, nanoparticle, AOT