Erzurum yöresindeki tarımsal yapılarda yaygın olarak kullanılan Şenkaya Sarıçamı'nın önemli fiziksel ve mekanik özellikleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 356611
  2. Yazar: İBRAHİM ÖRÜNG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. ÜMİT TURGUTALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ağacın yetişme koşulları ve yeri bünyesinin fiziksel ve mekanik özelliklerini etkiler. Bu nedenle ağaç malzemenin yapıda gereği gibi ve ekonomik bir şekilde kullanılabilmesi için özelliklerinin belirlenmesi gerekiro Bu durum gözönünde bulundurularak, Erzurum yöresindeki tarımsal yapılarda yaygın olarak kullanılan "Şenkaya Sarıçamının önemli' fiziksel ve mekanik Özelliklerinin belirlenmesi ve bu özelliklerin ağaç boyunca değişiminin incelenmesi amacıyla bu araştırma yapılmıştır. -Araştırma materyali olarak Erzurum İlinde bulunan kereste atölyelerinden seçilen iiç adet Şenkaya Sarıçamı tomruğu kullanılmıştır* Fiziksel ve mekanik Özelliklerin belirlenmesinde kullanılacak örneklerin alınmasında, sayılarının saptanmasında ve deneylerin yapılmasında, büyüle Ölçüde, '1'ürk Standartları Enstitüsünce yayınlanan konuyla ilgili standartlara uyulmuştur. Böylece her bir özelliğe ilişkin ortalama değerler ile birlikte çeşitli istatistiksel veriler elde edilmiştir. -Ayrıca örnekler ağaç boyunca eşit olarak ilk, orta ve son diye ayrılan üç parçadan alındığından, çeşitli özelliklerin ağaçta dikey yönde değişimi istatistiksel olarak incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir: 1. -Ağacın tam kuru ve hava kuru durumdaki birim ağırlıkları o rt ortalama olarak sırasıyla 0,47 g/cm ve 0,52 g/cm bulunmuştur. Ayrıca birim ağırlığın, ağacın ilk ve orta kısımlarında birbirlerine yakın olduğu ve bunun sona doğru azaldığı görülmüştür. 2. Değişmez boyutlar sağlanıncaya kadar su içinde tutulan örneklerin, buradan alınıp % 65+5 bağıl nem ve 20+2 0° sıcaklık koşullarına sahip ortamda denge nemine ulaşıl mcaya kadar bekletilmesiyle oluşan büzülme -miktarları; radyal doğrultu iyin % 2,63, teğet doğrultu için % 3,68 ve hacim olarak % 8,51 bulunmuştur. Aynı örnekler tam kuru duruma getirildiklerinde ise bu değerler; radyal doğrultuda % 5?89»te-ğet doğrultuda % 9,10 ve hacimsel % 17,30'dur. Tam kuru durumdaki örneklerin normal çevre koşullarında denge nemine getirilmesiyle oluşan genişleme miktarları radyal doğrultu için % 3,18, teğet doğrultu için % 4,73 ve lıacim • ' olarak % 10,15 bulunmuştur. Örnek neminin lif doygunluğu noktasına getirilmesiyle oluşan genişleme miktarları ise yukarıdaki sıraya uygun olarak % 5,58, % 9,17 ve % 19,18'dir. Elde edilen verilerden, büzülme bakımından ağacın son kısmının' ilk ve orta kısmına göre istatistiksel olarak çok önemli farklılığa sahip olduğu görülmüştür. Yani son kısımda, ilk ve orta kışıma göre daha az büzülme olabilmektedir
Özet (Çeviri)
The place and the growing conditions of a tree affect its body*s physical and mechanical properties. So, the tree's properties have to be determined in order to be able to use it for the construction economically and as needed. Considering this, a research has been carried out about Scotch pine which grows in £enkaya and are widely used in agricultural buildings in Erzurum Region. In this research, the • important physical and mechanical properties of the material were determined and the changes of these properties along the tree were also examined. Three £enkaya Scotch pine's logs which were chosen from sawmills in Erzurum were used as research material# In determining physical end mechanical properties, getting the specimens which would be used, and determining numbers and doing experiments, it was mostly obeyed the related standarts which wsre published by Turkish Standardization Institute. So, average values connected with each properties together with various statistical data were obtained. In addition, the vertical changes of various properties of tree were examined statistically) because of getting the specimens at the begining, middle and the end of the tree. The results are as follows: 1. The average unit weight of tree was found 0,47 g/cm^ and rt 0,52 g/cm in oven dry and air dry respectively. In addition, it has been observed that the unit weight was almost the same at the begining and the middle of the tree and this decreased to the end of the tree. 2. The specimens were held in water till getting unchanged dimensions and these were put in a place having 65+5 % relative humudity and 20+2 C° temperature till reaching balance moisture and the shrinkage values were found as 2,63 % at radial, 3,68 % at tangential and volumetric shrinkage 8,51 %. When the same specimens, were in oven dry condition, these values were 5>89 % at radial, 9,10 % at tangential,17>30 % in volume. Having got the specimens in oven dry condition put in balance moisture in normal environmental conditions, the swelling values were 3>18 % at radial, 4»73 % at tangential and 10,15 % in volume. When we got the specimen moisture into fiber saturation point the swelling rates were these 5>58 9>17 %* and 19,18 % respectively* As a result of these data, it has been observed that the shrinkage was significant statistically at the end of the tree rather than at the begining and at the middle of it. Namely, there has been very little shrinkage at the end compared to the begining and middle of the tree. The swelling at the begining and at the end parts is not different but swelling rate at middle is much more than them. 3* l'he value of compressive strength perpendicular to grain o was lound 41 kgf/cm . In addition, this value has a higher in tangential and has an significant difference along the tree. So, compressive strength perpendicular to grain has a higher value at the begining of the tree and is close to each other at the end and middle parts but smaller towards the end. 4. The value of compressive strength parallel to grain was p 428 kgf/cm and the changes of compressive strength along the tree in this direction hasn't been found significant statistically. 2 5. Static bending strength was 624 kgf/cm on the average and the change of this value along the'tree was found significant. It has been observed that this value was the most at the begining and the least at the end. 6. The value of tensile strength perpendicular to grain was p determined 14 kgf/cm on the average, and it has been found that this hasn't show an significant change along the tree statistically. 7. I'he value of tensile strength parallel to grain was 575 2 kgf/cm and it has been found that the values of tensile strength along the tree in this direction showed significant changes statistically» So, it has been observed that tensile strength was the most at the middle of the tree and the least at the begining. 8* When the specimens under the bending effect were applied load with the loading heads which were the half of the supports space distance, the modulus of elasticity was 95500 p kgf/cm on the average, and when the loading heads were one- 2 third of the supports space distance, this was 87800 kgf/cm. According to the data, it has been found that modulus of* elasticity didn!t show any significant changes along the tree statistically. 2 9. The impact bending strength was determined 0,153 kgfm/cm on the average and this value didn't show any significant changes along the tree statisticallyo 10. Shearing strength parallel to grain was 61 kgf/cm on the average and this value didn't show any significant differences along the tree statistically, too. 11. Static hardness was determined 258 kgf at radial, 253 kgf at tangential and 4-05 kgf at parallel to grain directions. In addition, it has been found that the values of hardness showed an significant change along the tree statistically. So, it might be said that the end of the tree is harder and the middle part is softer. 12. The values of resistance to impact indentation were 0,180 p p kgfm/cm at radial, 0,190 kgfm/cm at tangential on the average. It has been found that the resistance to impact indentition didn't show any significant changes along the tree statistically.