Alışılmamış imalat yöntemlerinin seçiminde çok kriterli karar verme metotlarının kullanılması
Usage of multi criteria decision making methods in selection of nontraditional manufacturing methods
- Tez No: 321694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzde ortaya çıkan yüksek mukavemetli yeni malzemelerin işlenme gereksinimi, çok küçük işleme alanlarında çalışma gerektiren parçaların varlığı, çok hassas ve kırılgan parçaların işlenmesi ihtiyacı ve karmaşık geometrilerin işlenmesinde orta çıkan zorluklar nedeniyle geleneksel imalat yöntemlerinin ötesinde yeni üretim teknolojilerine duyulan ihtiyaç alışılmamış imalat yöntemleri ile giderilmektedir. Ancak birbirinden çok farklı ve sayıları gittikçe artan alışılmamış imalat yöntemleri arasında işlenecek parçaya ve üretim koşullara en uygun olanını seçmek günümüz imalatçıları için oldukça önemli bir problem olarak ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışmasında alışılmamış imalat yöntemlerinin seçimi için, Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (BAHP) ve Bulanık İdeal Çözümlere Yakınlık Yoluyla Tercihlerin Sıralanması Tekniği (BTOPSIS) yöntemlerinin uygulandığı sistematik bir yaklaşım ortaya konmuştur. Çalışmada ayrıca bulanık yöntemlerle elde edilen sonuçlar, bulanık olmayan (klasik) AHP ve TOPSIS yöntemleri ile karşılaştırılarak bulanıklığın sonuçlar üzerinde etsi belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Alısılmamıs imalat yöntemlerinin seçimi, çok kriterli karar verme yöntemleri, bulanık AHP, bulanık TOPSIS
Özet (Çeviri)
New manufacturing technologies such as nontraditional manufacturing methods were needed recently because of new machining requirements (parts with complex geometries, very small and delicate parts, parts with very narrow machining area and high strenth materials). Since nontraditional manufacturing methods are diverse and their numbers are increasing with the development of new approaches, selecting the most appropriate one among many nontraditional manufacturing methods requires systematic models which incorporate multi-criteria decising making approaches. In this study, a selection model that uses Fuzzy Analytical Hierarchy Process (FAHP) and Fuzzy Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (FTOPSIS) approaches is developed for the selection of the most suitable nontraditional manufacturing method for a specific application. In this study, furthermore, the effectiveness of the developed approach is evaluated by comparing its results with the ones obtained with non-fuzzy (crisp) versions of the AHP and TOPSIS methods.Key Words : Selection of nontraditional manufacturing methods, multi criteria decision making methods, fuzzy AHP, fuzzy TOPSIS