Pididia Antiokheia Antik Kenti metal buluntuları
Metal objects from Pisidian Antioch
- Tez No: 321756
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Pisidia Bölgesi'nin ve Antik Dönem Anadolusunun ulaşım ağı içerisinde, merkezi kilit bir noktada bulunan Pisidia Antiokheia Antik Kenti, hem stratejik hem de dini ve politik bakımdan önemli bir noktada yer almaktadır. Kent hem Hellenistik hem de bir Roma Kolonisi olma özelliğiyle de ayrı bir öneme sahiptir. Bu bağlamda kentte ilk kez 1924 yılında başlatılan ve aralıklarla devam eden araştırma ve kazılarda ortaya çıkarılan mimari kalıntı ve buluntular günümüze kadar farklı kişiler tarafından incelenip yorumlanmıştır. Fakat kazılar sırasında ele geçen metal buluntular ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamıştır.Antik kent kazılarında küçük buluntular, kendi dönemlerine dair ipuçları vermeleri açısından ayrı bir öneme sahiptirler. Bu küçük buluntular içerisinde ise metal buluntular dikkati çekmektedir. Çok geniş ve farklı kullanım amaçlarına sahip olan metal buluntular genellikle küçük parçalar halinde ele geçmektedirler; fakat bu buluntular hep birlikte değerlendirildiklerinde kendi kullanım dönemleri için önemli veriler sunmaktadır. Çok geniş süreçlerde aynı kullanım ihtiyaçlarına cevap verdikleri için, büyük değişikliklere uğramadan üretilen metal eserlerin değerlendirilmesi öncelikle kendi kontekstleri, daha sonra ise çağdaş örnekleri ile karşılaştırması yoluyla kullanım amaçları belirlenmiştir. Bu kapsamda, özellikle Doç. Dr. M. Özhanlı'nın başkanlığında 2008-2010 yıllarında yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkarılan metal eserler ile daha önce ortaya çıkarılmış ve kazı evi deposunda bulunan 153 adet metal eser ele alınmıştır. Bu metal eserler kullanım amaçlarına göre; süs eşyaları, tıp ve kozmetik aletleri, yazı aletleri, tartı araçları, kap parçaları, kapı, mobilya aksamları ve mimari aksamlar, savaş aletleri, zanaatçı aletleri, tarım aletleri, kesici aletler, koşum takımları ve diğer başlıkları altında incelenmişlerdir. Bunların yanında kentin maden işlikleri hakkında önemli veriler sunan cürufların ele alındığı ayrı bir başlık oluşturulmuştur. Elde edilen veriler doğrultusunda istatistik grafiklerle desteklenen sonuç kısmında metal buluntuların en yoğun demirden yapıldığı ve kullanım alanı olarak en fazla kapı, mobilya ve mimari akşamlar olduğu, bunların yanında buluntuların en yoğun ele geçtiği alanın ise, kentin ana caddesi olan Cardo Maximus olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Ancient city of Pisidian Antioch is a very crucial settlement centre among with the transportation network in the region of Pisidia and Anatolian Antiquity which is also located in both strategically and politically important area as well as religion. In view of being both Hellenistic and a Roman Colony of the city has a special importance. In this context the city was launched in 1924 and continued at intervals for the first time that the city research and architectural remains and artifacts unearthed to date examined and interpreted by different people. Untilnow there has not been any work on these metal findings which were uncovered during excavations.Small findings form excavations at the ancient city, have different significance in terms of their periods to give clues. These metal pieces have a great deal for attention in this small findings. Metal pieces with a wide range of different uses, and usually they are obtained in a small , but together these small findings provide important datum for the periods evaluated their own use. A wide range of needs of the process they use for the same, evaluation of metal artifacts produced without major changes in their own context primarly, through the use of contemporary examples of the purposes of comparsion with later to determin. In the scope of this study along with the totally 153 metal objects some of these that have been located in the excavation house beforehand and other metal objects whic were found in the excavation season between 2008-2010 under the chairmanship of Assoc. Prof. Dr. M. Ozhanli have been taken into considiration. These metal artifacts are titled according to their usage as; decorative items, medicine and cosmetic tools, writing instruments, weighing equipment, cap pieces, doors, furniture components and architectural components, instruments of war, craftsmen tools, agricultural tools, cutting tools, harnesses, and under other headings have been studied with this work. Besides providing important data about the city's mine workshops dealt with slag formed a separate heading. At the conclusion of the data obtained from the statistical graphics supported metal finds use as an area of the busiest and most doors made of iron, furniture and architectural pieces, they discussed the most intense occurrence of finds from the area near the city's main street, the Cardo Maximus is the result of that.